Po pierwsze informacja. To chyba najłatwiejsze z kluczowych zadań. Ale… „NieDajeSię”.

Po pierwsze informacja. To chyba najłatwiejsze z kluczowych zadań. Ale… „NieDajeSię”.

2023-08-19 0 przez Artur

Fajnie, że pojawiła się kolejna tablica sołecka w naszej wsi (Kujawskiego). Na problem „suszy informacyjnej” zwracam uwagę od lat. W sumie mamy już trzy tego typu tablice. Dwie zamykane i jedną starego typu. Bez wątpienia tablice „informacyjne” zamykane na klucz dobrze zabezpieczają przed zalewem niechcianych reklam. Szkoda, że ta funkcjonalność nie sprawdza się jednak w praktyce.

W ostatnim czasie ogłoszenia „KGW Wyględne Dziewczyny” były przyklejane bezpośrednio taśmą na fajną, czystą i nową szybę. Naprawdę? Warto wykorzystywać funkcjonalność nowych tablic, tym bardziej jeśli przecież to Pani Sołtys zarówno dysponuje kluczami do zamykanych tablic, jak i jednocześnie reprezentuje nasze lokalne Koło Gospodyń Wiejskich.

W mojej opinii oba typy tablic sołeckich mają niestety negatywną cechę wspólną. Jest nią… znikoma ilość informacji w zakresie życia samego sołectwa. Z takiej tablicy można by czerpać jakąś wiedzę np. o przeznaczeniu środków sołeckich, czy inwestycjach planowanych na terenie naszej wsi. Tak istotnych informacji nie mogę również wyszukać na profilu Pani Sołtys. Na spotkaniach wiejskich także coraz mniej mieszkańców. Szkoda, bo frekwencja na zebraniach i „imprezach wiejskich”, to był kiedyś solidny fundament konkretnych zmian na plus wokół nas.

Wracając jednak do informacji, a w sumie to wobec jej kompletnego braku…

Z końcem sierpnia brałem udział w sesji Rady Gminy Leszno, gdzie zabierałem głos w ramach dyskusji o stanie gminy. Ze spraw istotnych z punktu widzenia naszego sołectwa zapadły na tej sesji dwie ważne decyzje, o czym niestety kompletna cisza.

I tak. Uchwałą Nr LXXIII/488/2023 w sprawie zmiany Uchwały Budżetowej Gminy Leszno na 2023 rok skierowano dodatkowe środki na rzecz realizacji oświetlenia w ulicy Brzozowy Lasek, na co zapisano w budżecie dodatkową kwotę 120.000 PLN na ten rok. Na pominięcie tej inwestycji w planach budżetowych na 2023 zwróciłem publicznie uwagę już w grudniu zeszłego roku, po analizie tegorocznego budżetu gminy. Alarmowałem Was wtedy o tej sprawie, tym wpisem. O realizację tej inwestycji w 2023 roku występowałem wnioskiem do budżetu gminy z października 2022 r. Tak więc mamy to! Super!

Analizując zmiany jest się z czego cieszyć, ale również szkoda, że dalej nie przewidziano środków na kolejną ulicę tj. „Leśną bis”. Trzeba będzie „upierdliwie” pisać za rok… Czas pokazał, że warto było analizować budżet i temat wtedy wyłapać. Pamiętam z dyskusji na FB, że budził on obawy typu, „żeby nam nie zabrali środków na realizację oświetlenia w ulicy Liliowej”. Informuję, że patrząc na modyfikację budżetu: jak było na oświetlenie Liliowej 105.000 PLN, tak nadal jest. Nie zabrali.

Jest i drugi pozytyw. Tą samą Uchwałą Rady Gminy i na tej samej sesji Rady po stronie planowanych wydatków gminy na rok 2023 pojawiła się dodatkowa kwota na projekt przebudowy ulicy Osiedlowej. Łącznie na ten cel ma zostać przeznaczone 80.000 PLN, (było 33.000 PLN z naszych funduszy sołeckich na zadania związane z Osiedlową) więc dołożono do tematu 47.000 PLN. Ten temat też podejmowałem już kilka razy tutaj i drążyłem wystąpieniami w sprawie zwiększenia wydatków na poziomie wniosków do budżetu gminy na 2023. Choć pierwotnie taka pozycja nie była w pozycji kosztowej na ten rok przewidywana, to jak widać suma różnych działań przyniosła ostatecznie wzrost planowanych nakładów. Wygospodarowano dodatkowe środki na ten rok.

Z rozpoczęcia prac projektowych nad tą ulicą cieszę się tym bardziej, że temat zainicjowałem w 2019 r. wrzucając go pod publiczną dyskusję. Ulica intensywnie zabudowana, z długą historią i taka… hmmm, do tamtej pory kompletnie niezauważana. Jak zwykle twierdzę, że kropla drąży skałę i nie ma się co zrażać jeśli na jakimś etapie coś jest pomijane, czy odrzucane. Śledząc temat na bieżąco, ostatnio opisywałem różne możliwe podejścia do tematu realizacji tej inwestycji tutaj.

Obserwując publiczne wypowiedzi Pani Sołtys wokół tego tematu muszę jednak przyznać, że kompletnie nie zgadzam się z opiniami wyrażanymi publicznie przez Panią Sołtys. Konkretnie, nie zgadzam się z opiniami jakoby przeznaczenie konkretnych środków z funduszu sołeckiego na to zadanie, co przegłosowaliśmy w ramach rozdysponowania funduszu sołeckiego, „…wystarczyłyby na wyremontowanie niewielkiego jej odcinka”. Myślę, że w tak kluczowych sprawach warto jednak poświęcić czas na korespondencję, lub chociaż telefoniczny kontakt z Urzędem i pozyskanie wiarygodnych danych. Jak podałem we wniosku do budżetu gminy (opierając się na konkretnych kalkulacjach), nasze środki sołeckie pozwalały na ca. 50% nakładki asfaltowej. Jeśli chodzi o termin realizacji, to przy podejściu w ramach nakładki, byłaby to inwestycji przewidziana do wykonania już w tym roku.

Cóż. Z tematem Osiedlowej idziemy więc ostatecznie inną drogą: przygotowanie projektu i docelowa realizacja rozbudowy rozłożona w czasie i na etapy, zamiast szybszej realizacji nakładki asfaltowej w tym roku. Różnice w obu podejściach opisywałem wpisem https://wygledy.pl/osiedlowa-warto-powalczyc/.

Ryzyko polega na tym, aby obecne podejście nie skierowało tematu na drogę jaką przeszły Dębowa i Cisowa, gdzie po długim projektowaniu Pani Sołtys przekazała mieszkańcom lakoniczną informację „nie da się” i oba zadania ostatecznie zniknęły z zadań do realizacji w dość kontrowersyjnych okolicznościach, o czym dyskutowano publicznie choćby na zebraniu wiejskim. Mam nadzieję, że w tym przypadku i przy obecnie przyjętym podejściu, Pani Sołtys upewniła się i potwierdziła spełnienie warunku wstępnego (kluczowego). Chodzi o techniczne możliwości odprowadzenia wód opadowych. To było problemem, który przedstawiono jako temat „nie do przejścia” w przypadku fiaska poprzednich planów projektowych na nasze ulice gminne.

Cieszmy się zatem z dodatkowych środków i… trzymajmy kciuki!

Słowem podsumowania. Warto śledzić budżet. Warto pisać wnioski. Krople naprawdę drążą skałę. Fajnie gdyby tak kluczowe informacje były z poziomu sołectwa w jakikolwiek sposób komunikowane mieszkańcom. Skoro jest niemoc komunikacyjna na tablicach sołeckich, to może choćby dwa, trzy zdania na profilu Pani Sołtys na FB?

Jeśli informacje o spotkaniach KGW, którym kieruje Pani Sołtys są tak „kluczowe”, że da się nawet taśmą nakleić na szybę tablicy”, dlaczego nie daje się przekazywać bieżących informacji na temat konkretnych zadań w naszym sołectwie? Fajnie by było wiedzieć od strony „oficjalnej”, co się wokół nas dzieje.