Wyględy – tematy na 2023 od strony budżetu

Wyględy – tematy na 2023 od strony budżetu

2022-12-06 Wyłączono przez Artur Ligięza

Jak Wam przekazywałem na FB na koniec kwietnia 2023 przechodzi planowany termin zakończenia prac nad Leśną (komunikat Urzędu). Na BIP Gminy pojawił się projekt budżetu na przyszły rok. Wydatki majątkowe na 2023 wykazane w Załączniku Nr 2a do Uchwały budżetowej Gminy Leszno na 2023 rok zamykają się łączną kwotą 34.283.850,96 PLN. W projekcie budżetu nie znajduję już zarówno realizacji ulicy Dębowej jak i ulicy Cisowej. Szukając inwestycji w naszym sołectwie finansowanych przez gminę rzuca mi się w oczy wyłącznie 100.000,00 PLN na oświetlenie ulicy Liliowej. Jest to jedno z zadań jakie zgłaszałem do budżetu na przyszły rok więc… cieszy, choć jednocześnie mocno rozczarowuje.

W wydatkach majątkowych na 2023 znajdziemy też kwotę 22.305,51 PLN na projekt utwardzenia pobocza Kwiatowej, na co przeznaczyliśmy środki z naszego funduszu sołeckiego. W końcu ruch do przodu wychodzący poza bezproduktywną tezę „nie ma problemu”. Na poziomie wydatków majątkowych na zadania na terenie naszego sołectwa przeznaczone zostanie więc łącznie ca. 0,35% łącznej sumy nakładów na wydatki majątkowe. Taki plan realizacji i związanych z nimi wydatków pojawia się w sytuacji, kiedy w tym roku usunięto z zadań w naszym sołectwie realizację dwóch kluczowych zadań całej tej kadencji.

W przypadku wykreślenia z budżetu i WPF realizacji ulic Cisowej i Dębowej bardzo żałuję, że informacja ta została podana mieszkańcom bez udziału Wójta lub choćby pracownika gminy i bez merytorycznego omówienia z mieszkańcami od strony reprezentacji Urzędu. Głosy tego typu, które padły na zebraniu w mojej opinii słuszne. Tu jest dużo do poprawy od strony Gminy. Na naszym zebraniu pojawiła się przecież ciekawa i (w mojej opinii) merytoryczna dyskusja nad tym tematem. Z tego co wiem Radny rozpoznał już zgłaszaną przez mieszkańców możliwość uzgodnienia zrzutu deszczówki, ale niestety nie udało się jej potwierdzić. Dyskusja na zebraniu pozwoliła wysłuchać również bardzo merytorycznych wypowiedzi Sąsiadów, którzy jako praktycy siedzą w branży drogowej. Opinie i pomysły zostały przedstawione wokół zagadnienia alternatywnego podejścia do tematu od strony technicznej. Ja tej sprawy (do czasu ogłoszenia decyzji o rezygnacji z tych zadań) kompletnie od strony technicznej nie dotykałem i w niej nie uczestniczyłem. Wiedzy zebranej i przepracowanej nie mam. Po ogłoszeniu tej informacji na zebraniu pozwoliłem sobie jednak o konkrety rezygnacji z tych zadań zapytać w Urzędzie. To co otrzymałem w odpowiedzi, zebrałem do kupy ostatnim wpisem – tutaj. Od strony merytorycznej ustalenia przekazałem również Darkowi, który od początku kadencji za tym tematem chodzi, poświęcając mu swój czas i energię. Szanuję argumenty jakie pojawiły się ze strony Urzędu, część z nich przyjmuję, bo znakomita część problemu ze zrzutem wody deszczowej ma korzenie w realizacji Kwiatowej przed podjęciem tematu Leśnej i ogarnięcia infrastruktury ogólnej dla całej reszty osiedla – temat od tej strony opisywałem tutaj. Cieszy mnie jednak fakt, że zgodnie z deklaracją Darka – Radny będzie temat drążył i cały czas się nie poddaje. Cieszę się, bo bezkrytyczne przyjęcie tej decyzji odbije się na wiele kolejnych lat do przodu czkawką przy każdej kolejnej próbie realizacji jakiejkolwiek inwestycji drogowej na pozostałych ulicach całego osiedla. 

Jeśli chodzi o 100.000 PLN na realizację oświetlenie Liliowej, zachodzę w głowę nad argumentacją podjęcia takiej decyzji. Kompletnie nie rozumiem, dlaczego wobec usunięcia z budżetu tak kosztownych działań jak rozbudowa ulicy Dębowej i Cisowej, przy takim rozstrzygnięciu spraw oświetlenia ulic, nie znalazły się w budżecie środki choćby na oświetlenie Leśnej bis czy Brzozowego Lasku. Nie wiem czy doczekam się merytorycznego uzasadnienia takiej decyzji, ale wydaje się ono… wyjątkowo trudne. Konstrukcja budżetu na przyszły rok w ramach rozpoznania wniosków z naszego sołectwa, dla mnie osobiście z punktu widzenia mieszkańca, jest niezrozumiała. Zerknąłem już w robocze wersje wniosków do budżetu gminy składanych przez Radnego i Panią Sołtys. Na oficjalną publikację wniosków trzeba jeszcze poczekać, zakładam jednak że oba zostały złożone w terminie i formalnie wszystko „zagrało”. Oba są merytorycznie na wysokim poziomie. U Darka to zresztą standard. Od strony Sołectwa super odmiana „na plus”. Wniosek jest naprawdę spójny, praktycznie każdy ze zgłoszonych tematów został jakoś poruszony na spotkaniu wiejskim, do tego Pani Sołtys go opublikowała i każdy może do niego zerknąć. Świetne zebranie w spójną całość tematów podejmowanych i omówionych na zebraniu.

Cieszy mnie to, że po tylu latach oba wnioski w najważniejszych sprawach „mówią tym samym głosem”.  W tej sytuacji: zabrać dwie kluczowe inwestycje całej kadencji i przeznaczyć tylko te 100.000 na realizację oświetlenia, odmawiając przy okazji jego realizacji tam gdzie mieszkańcy analogicznych wniosków (Leśna bis, Brzozowy Lasek) czekają na oświetlenie znacznie dłużej? Nie rozumiem tej decyzji. Dla mnie to kompletnie niezrozumiały obraz dysponowania środkami. Wiem, że reprezentacja wschodniej części gminy musi się mierzyć z polityką TKM, gdzie gro inwestycji kluczowych w infrastrukturę idzie bez dyskusji merytorycznej „do swoich” gdyż brak jest przy podziale środków merytorycznego uzasadniania decyzji, ale liczby z projektu budżetu i ich rozdysponowanie odbieram jako „jazdę po mieszkańcach, po ich potrzebach i po ich reprezentacji”. Oczywiście można pójść drogą gdzie jedni mieszkańcy będą napuszczani na drugich, można również napuścić mieszkańców na ich reprezentantów, bo przecież to oni muszą przed nami świecić „oczami”, tam gdzie na zebraniu urzędnicy nie mają chęci/odwagi przekazać ani uzasadnić swoich decyzji. Zawsze znajdzie się ktoś, kto najchętniej zamknie oczy na liczby i fakty, a potem grzejąc się w blasku konkretnego Urzędnika będzie realizował swoją uniżoną potrzebę „padania do stóp”. Jak to pokorne podejście do każdej decyzji urzędniczej działało kiedyś, ja jeszcze pamiętam. Sukcesem było zasypanie dziur w drodze i chodzić za tym musiała konkretna liczba mieszkańców. Nigdy i nic z tej polityki dobrego nie powstało. Żadna kluczowa zmiana w naszym sołectwie na tym fundamencie uniżonej pokory nie miała miejsca. Gdyby nie ciężka praca wielu mieszkańców, do dziś byśmy mogli dyskutować dlaczego „nie da się” ani Leśnej, ani Kwiatowej, ani niczego innego konkretniejszego. Wszystko trzeba było społecznym wysiłkiem wychodzić: od spraw kluczowych jak Leśna i cała infrastruktura wokół niej dla reszty osiedla, przez oświetlenie ulic, aż po te drobne tematy jak tablice sołeckie, kosze czy słynna ławeczka – gdzie też dopiero po interwencji mieszkańców została ustalona tak, że można z niej było od biedy skorzystać.

Brak innych pozycji na poziomie wydatków majątkowych w budżecie nie wyklucza realizacji mniejszych zadań np. nakładki w ulicy Osiedlowej (tu kluczowe jest przyjęte we wnioskach podejście „remontowe”). Mniej więcej połowa potrzebnych środków na to zadanie została zadysponowana już z naszego funduszu sołeckiego. Mam nadzieję, że odpowiedź w tej sprawie Urząd jakąś udzieli, bo poza moim wnioskiem temat pojawił się również we wniosku Pani Sołtys. Czekam też ciągle na rozstrzygnięcie pozostałych wniosków jakie złożyłem: Projekt i realizację urządzenia zieleni wzdłuż Leśnej, Oświetlenie Leśnej Bis i Brzozowego Lasku, czy Zabezpieczenie środków na przejęcie przez gminę terenu pod miejsce rekreacji w ramach procedowanej zmiany MPZP.

Na rozstrzygnięcia powyższe czekam. Za powodzenie kluczowych działań Radnego przy temacie Dębowej i Cisowej mogę tylko trzymać kciuki. Jak bronić naprawdę rozsądnych wniosków do budżetu gminy złożonych przez oboje naszych reprezentantów nie wiem. Po konstrukcji budżetu widzę, że tam gdzie jest mocne „ciśnienie społeczne na gminę” (konkretnie w Marianowie), to jednak przekłada się to na konkretne realizacje i konkretne pozycje wydatków majątkowych w budżecie. W każdym razie najgorsze co można zrobić to „zamknąć oczy”, czy szukać winy za taki stan rzeczy u siebie nawzajem. Konstrukcja budżetu to wyłączna prerogatywa Wójta, a przy merytorycznej jakości złożonych wniosków, rozstrzygnięcia jakie zapadły są dla mnie kompletnie niezrozumiałe.

źródła:
BIP Urzędu Gminy Leszno: zarządzenia wójta nr 202 i 203 z dnia 15.11.2022 r. w sprawie projektu Wieloletniej Prognozy Finansowej Gminy Leszno na lata 2023-2033 i w sprawie projektu uchwały budżetowej na 2023 rok.

UPDATE
Na Osiedlową gmina raczej nic nie dokłada. Tak rozumiem zapis z Uzasadnienia do Uchwały budżetowej na 2023 (str.10) gdzie w zestawieniu bieżących kosztów na naprawę dróg, przy pozycji Osiedlowej znajduje się wyłącznie kwota, którą przeznaczyliśmy z funduszu sołeckiego.