Jesienny przegląd tematów: Wyględy
2023-10-08Weszliśmy w 4 kwartał. Co „piszczy” w tematach wokół naszej społeczności?
Ostatnie spotkanie wiejskie miało miejsce 29 września. Nie widziałem informacji o zebraniu na tablicach sołeckich, choć staram się na nie co jakiś czas zerkać. Dowiedziałem się przypadkiem tzw. „pocztą pantoflową” tuż przed zebraniem. Nie dotarłem. Podobno zakwestionowano w gminie temat luster. Niestety na mediach Pani Sołtys kompletna cisza informacyjna. Trudno powiedzieć co ustalono i nad czym dyskutowano. Brak również informacji o podziale funduszu sołeckiego z poprzedniego zebrania. Generalnie informacyjnie (w mojej opinii) dramat sięgający już nawet fundamentów, czyli samej organizacji Zebrań.
Wobec braku informacji ze strony Pani Sołtys, zrobiłem przegląd od strony Urzędu Gminy, budżetu i zawieranych umów. Często to co słyszę, kompletnie nie ma bowiem pokrycia w tym co widzę. Co kwit to kwit i tak staram się szukać rzetelnej informacji.
Temat docelowej nawierzchni. Ulice: Dębowa i Cisowa
Temat zasygnalizowałem Wam, kiedy zauważyłem że po długim okresie „projektowania” oba tematy zostały „po cichu” usunięte z założeń budżetowych. Odbywało się to przy braku jakiejkolwiek reakcji czy chociażby informacji dla mieszkańców ze strony Pani Sołtys, czy Radnego – informacja, którą przygotowałem z listopada 2022 w tym miejscu.
Zwrócenie uwagi na temat wywołało dyskusję. Temat doczekał się wymiany opinii na jednym z naszych zebrań. Z wyjaśnień Pani Sołtys i Radnego wynikało, że rezygnacja z obu tych zadań związana jest z brakiem możliwości zrzutu deszczówki. Pojawiły się jednak głosy mieszkańców, że informacja ta nie jest prawdziwa i taki zrzut jest możliwy. Komu wierzyć? Pracując na kwitach, ja osobiście stawiam na mieszkańców. Po wywołaniu dyskusji okazało się, że efekt jest. Temat nie poszedł w całości i „po cichu” do tzw. „kosza”. Okazuje się, że we wrześniu Gmina podpisała umowę numer IZP.272.1.168.2023 w której zakres wchodzi m.in. „Przebudowa ul. Cisowej w Wyględach po zachodniej stronie ul. Kwiatowej do ul. Osiedlowej – projekt”.
Przebudowa ulicy Osiedlowej
Temat o tyle mi bliski, że zainicjowany osobiście już w 2019 i kilkukrotnie konsekwentnie przeze mnie podejmowany, choć o konkretne działania naszych przedstawicieli ciężko się było doprosić. Wniosek o wydatki na ten cel składałem również do budżetu gminy na rok bieżący, jak Was informowałem tutaj: https://wygledy.pl/osiedlowa-warto-powalczyc
Początkowo temat zainicjowany wnioskiem o przeznaczenie części funduszu sołeckiego na nakładkę asfaltową. Ostatecznie, gmina dołożyła fundusze i zdecydowała się realizować kompletną rozbudowę. Na początek projekt. Umowa z projektantem podpisana. Znana jest ogólna kwota na oba te zadania projektowe i wynosi ona łącznie 150.675 PLN. Treści umowy Urząd nie opublikował – wystąpiłem o wgląd żeby ustalić jaki jest zakres projektu i termin realizacji no i czy podjęto (jak) temat zrzutu deszczówki. Oby to nie była jak poprzednio „sztuka dla sztuki”… Po miesiącach, czy wręcz latach poświęconych na „prace projektowe” wokół Dębowej i Cisowej, wyszło, że… NieDaSię. Trzeba tematu pilnować i reagować. Stąd apel do Radnego i Pani Sołtys, żeby tym razem się temu przyglądać, reagować i jakkolwiek informować mieszkańców, co się z tymi projektami dzieje. Na pytanie „gdzie pójdzie deszczówka”, które zadałem na poprzednim zebraniu, konkretnej odpowiedzi od Pani Sołtys nie otrzymałem. Oby tak podstawowe założenia przygotowano tym razem przed rozpoczęciem właściwych prac projektowych.
Oświetlenie ulic: Liliowa, Brzozowy Lasek, Leśna bis
Po zapoznaniu się z projektem budżetu na ten rok alarmowałem Was w grudniu tym wpisem, że w projekcie budżetu nie uwzględniono ani ulicy Brzozowy Lasek, ani ulicy Leśnej bis. Ze strony Pani Sołtys, ani ze strony Pana Radnego żadnej formalnej reakcji niestety się nie doszukałem. Warto było jednak temat podjąć i o te środki zabiegać. Dodatkowe fundusze w budżecie na ten rok z przeznaczeniem na Brzozowy Lasek pojawiły się przy okazji sesji Rady Gminy odnośnie Stanu Gminy Leszno na której zabierałem głos i co relacjonowałem tym wpisem: https://wygledy.pl/gmina-subiektywnym-okiem-mieszkanca.
Umowa numer IZP.272.1.122.2023 na oświetlenie Liliowej zawarta. Data umowy czerwcowa. Treści Urząd nie udostępnił więc oczywiście wnioskuję, aby zorientować się w konkretach.
Umowy na oświetlenie Brzozowego Lasku do tej pory niestety nie zauważyłem w rejestrach umów.
W sprawie oświetlenia „Leśnej bis” zapytywałem i męczyłem Panią Sołtys, bo temat ten wpisała w swój wniosek do budżetu gminy, który w tamtym roku kierowała do Szanownego Wójta. Dociekałem:
„Zwracam się z uprzejmą prośbą o następujące informacje: jakie czynniki zadecydowały o tym, że oświetlenie ulicy „Leśnej bis” nie zostało uwzględnione w tegorocznym budżecie? Byłbym zobowiązany również za informację czy w tej sprawie kierowała Pani jakieś formalne wystąpienia w stronę Urzędu z prośbą o ich udostępnienie wraz z treścią otrzymanych odpowiedzi na te wystąpienia.”
Wiele się nie dowiedziałem… Generalnie wg Pani Sołtys wiedzę odnośnie wniosku Sołtysa do Wójta powinien mieć… Radny. Martwi mnie ten brak odwagi w zadawaniu najprostszych pytań w naszych sprawach w stronę Urzędu. Dlaczego „Leśna bis” znowu tak potraktowana i jaka argumentacja od strony Urzędu się pojawiła? Tego niestety się nie dowiedziałem.
Działka imprezowa przy Osiedlowej
Temat z jednej strony bardzo fajny bo „objawiła się działka”. Z drugiej strony jestem wyjątkowo zniesmaczony sposobem w jaki przez lata dysponowano tą działką. Utrzymywano naszą społeczność w nieprawdziwym obrazie: „gmina nie posiada gruntów na terenie Sołectwa Wyględy”. Temat opisałem tutaj: https://wygledy.pl/dzialka-imprezowa-soltys-znalazla-wojt-zabiega
Na ten moment jestem niemal pewny, że Urząd starał się w tym roku wydzierżawić ten teren. Dopiero po odmowie przyjęcia zaproponowanej stawki, temat tej działki pojawił się pod potrzeby mieszkańców. Czekam na papiery o które wystąpiłem, ale idzie to niezwykle powoli. Na razie obrazu „nędzy i rozpaczy” w zarządzaniu mieniem Gminy dopełnia odpowiedź Urzędu na złożone zapytanie: „W przypadku dz. ew. 53 wnoszę dodatkowo o informację: kiedy i w jaki sposób działka przeszła na własność lub we władanie gminy Leszno, wraz z udostępnieniem dokumentu przenoszącego prawa do tej nieruchomości na rzecz gminy Leszno”. W odpowiedzi przesłano mi bowiem skan decyzji podziałowej z roku… 1988 (? – częściowo nieczytelne). Dopytuję więc dalej o konkrety.
Teren uzyskany po zmianie MPZP na początku roku przy Makowej
Działka przy skrzyżowaniu Makowej i „Spółdzielczej”, która w nowym MPZP przyjętym z początkiem tego roku została ustalona pod rekreację. Na etapie procedowania zmian MPZP urzędnicy stawiali na wycinkę lasu i drogę „przez las” od Makowej, aż do Chabrowej. Powoływano się nawet na zgodę na odlesienie, jaką podobno Urząd uzyskał z KPN. Drogę z planu usunięto, las udało się uratować. Temat tego terenu pod rekreację stanął jednak w miejscu. Pytałem na poprzednim zebraniu wiejskim. Lakoniczna odpowiedź, której sens odebrałem jako: „Wójt podejmuje starania, ale jest problem z KPN”. Średnio wierzę i absolutnie takiej informacji nie traktuję jako „rzetelną”. Może doczekam dnia, kiedy nasi przedstawiciele w sile oficjalnej reprezentacji: Radny plus Sołtys, zbiorą się na odwagę i zawnioskują o korespondencję wymienianą między Gminą i KPN w tym temacie, tak żeby mieszkańcom udzielić konkretnej i rzetelnej informacji.
Podział funduszu sołeckiego na 2023
Na stronie Pani Sołtys, ani na tablicach sołeckich nie ma żadnej informacji. Wystąpiłem do gminy o informację we wrześniu i ponownie teraz. Pokornie czekam.
Pobocze Kwiatowej i naprawy tej ulicy
Temat urywającego się chodnika. Celnie ujął sprawę jeden z Mieszkańców na którymś z ostatnich zebrań jakoś tak: „Urzędowi nie wystarczy wskazać tematu, czy ewentualnych problemów. Często wygląda to bowiem tak, żeby sami mieszańcy znaleźli ich rozwiązanie…”. No to rozwiązanie się znalazło. „NieDaSię” chodnika? No to… utwardzone pobocze. I…
W lipcu Urząd podpisał umowę: „Wykonanie dokumentacji projektowych branży drogowej na terenie gminy Leszno” w zakresie Części III, pn: „utwardzenie pobocza przy ul. Kwiatowej w Wyględach (projekt)…”. Treść i ustalenia w zakresie podpisanej umowy raz jeszcze nie zostały opublikowane na BIP. Wystąpiłem o udostępnienie. Jak pozyskam konkrety dam znać.
Wokół tej ulicy męczę gminę o tematy związane z naprawami, rozbudowanej stosunkowo niedawno Kwiatowej. Na odpowiedź czekam. Mam nadzieję, że jest jeszcze czas na zgłoszenie roszczeń gwarancyjnych. Treść zapytania, wniosek i lista papierów o jakie zabiegam poniżej:
„… zwracam się z wnioskiem o: 1. Udostępnienie Rejestru Dróg Publicznych. 2. Udostępnienie umowy wraz z ewentualnymi aneksami zawieranych z Wykonawcą rozbudowy ul. Kwiatowej we wsi Wyględy. 3. Udostępnienie korespondencji w wykonawcą drogi wskazanej w punkcie powyżej w zakresie roszczeń gwarancyjnych i roszczeń z tytułu rękojmi. 4. Wskazanie w jakiej dacie upływa okres gwarancji uzgodniony z wykonawcą tej rozbudowy i wskazanie zakresu udzielonego przez Wykonawcę tej rozbudowy. W trybie przewidzianym z art 241 KPA zwracam się z wnioskiem o sprawdzenie stanu technicznego ulicy Kwiatowej i podjęcie działań w zakresie: uzupełnienia brakujących bądź uszkodzonych elementów typu „kocie oko” przy progach zwalniających, oraz kompleksowej oceny obecnego stanu technicznego tej drogi wraz z podjęciem ewentualnych działań w zakresie przeprowadzenia niezbędnych napraw.”
Podsumowanie
Od paru lat „trąbie i bębnię” o tematy wydaj się proste i bezkosztowe:
- Statut Sołectwa wymaga poprawy! Wzór nowego statutu jest „od ręki” jako ten przyjęty w tej kadencji w sołectwach Leszna. To jest proste zadanie, ale niewykonalne dla naszych przedstawicieli. Podejmijcie proszę temat.
- Musimy w końcu dokonać podziału Sołectwa! Interesy społeczności skupionej wokół Kujawskiego są kompletnie inne niż reszty. Nasze społeczności wokół Stołecznej i osiedla wokół Leśnej, oraz społeczność wokół Kujawskiego to są dwa różne organizmy o kompletnie różnych potrzebach. Przejazd z jednej części wsi do drugiej to podróż przez trzy inne sołectwa. Trzeba to w końcu uporządkować. Podział Sołectwa ma sens również dlatego, że dla każdej z tych społeczności byłby wydzielony i budżet i osobny Sołtys, który mógłby zająć się danym terenem.
- Przyrost liczby mieszkańców wsi Wyględy jest tak duży, że idziemy niemal „łeb w łeb” z Zaborowem w ilości mieszkańców. Nie idzie za tym niestety siła naszego Wyględowskiego głosu na Radzie Gminy. W mojej opinii są więcej niż realne przesłanki, żeby zabiegać o dodatkowy mandat i zwiększenie siły naszego głosu na Radzie Gminy.