Rozbudowa ulicy Leśnej w Wyględach – przegląd 2022

Rozbudowa ulicy Leśnej w Wyględach – przegląd 2022

2022-01-17 Wyłączono przez Artur Ligięza

Ostatnia prosta – rozbudowa ulicy Leśnej w Wyględach.

Z końcem grudnia 2021 ogłoszono przetarg na rozbudowę ulicy Leśnej w Wyględach. Otwarcie ofert w dniu 17.01.2022 r. o godzinie 10.00. Temat ciągnący się proceduralnie od … 2017 roku, kiedy przygotowałem i złożyłem wraz z ówczesną Radą Sołecką wniosek do budżetu gminy Leszno: https://wygledy.pl/wnioski-soleckie-na-rok-2017

Ruszymy z Leśną? Sześć lat kopania się z koniem…

Na BIP Gminy znajdziecie Specyfikację Istotnych Warunków Zamówienia. Komu nie chce się szukać i kopać w papierach poniżej to co wg mnie najbardziej istotne w kwestiach założeń projektowych.

Przedmiotem inwestycji jest: „Rozbudowa ul. Leśnej we wsi Wyględy” w zakresie budowy jezdni, zjazdów, poboczy, chodników i infrastruktury: budowy sieci kanalizacji deszczowej z przykanalikami i wylotem W1, budowę oświetlenia ulicznego, rozbiórkę i budowę sieci gazowej, wodociągowej oraz linii teletechnicznej, rozbiórki i budowy sieci elektroenergetycznych nn i SN oraz stacji transformatorowej”.

Parametry techniczne: 

 prędkość proj. – 30 km/h, 

 kategoria ruchu – KR2, 

 szerokość jezdni – 5,5 – 6,0 m, 

 szerokość chodnika – 2,0 m, 

 szerokość pobocza – 0,50 – 0,75 m, 

 szerokość zjazdów indywidualnych – 4,0 – 4,5 m, 

 szerokość zjazdów publicznych – 5,0 m. 

Roboty drogowe :

Jezdnia ul. Leśnej charakteryzować się będzie szerokością wynoszącą 5,5 – 6,0 m (wlot w ul. Topolową), przekrojem jednojezdniowym z przeznaczeniem do ruchu dwukierunkowego (2×2,75 m) oraz jednostronnym pochyleniem porzecznym wynoszącym 2%. Całkowita długość projektowanej jezdni wynosi 725,67 m. Na łukach poziomych o promieniu R = 200 m zastosowano poszerzenie jezdni do szerokości 5,8 m (2×2,9 m). 

Inwestycja przewiduje wykonanie poboczy gruntowych szerokości 0,75 m charakteryzujących się pochyleniem poprzecznym wynoszącym 8% oraz szerokości 0,5 m na wysokości zjazdów. Nawierzchnię jezdni zaprojektowano z betonowej kostki brukowej gr. 8 cm. Jezdnia obramowana zostanie krawężnikiem betonowym 15×30 cm od strony chodnika i pobocza oraz betonowym krawężnikiem najazdowym 15×22 cm na zjazdach i powierzchniach prowadzących do furtek od strony projektowanego pobocza. Ulica Leśna składać się będzie z odcinków prostych oraz 2 łuków poziomych o R = 200. Przy połączeniu jezdni ul. Topolowej oraz ul. Trakt Królewski jezdnię należy ograniczyć betonowym opornikiem drogowym 12×25 cm. Chodniki zaprojektowano o szerokości 2,0 m z jednostronnym 1-2% pochyleniem poprzecznym o nawierzchni z betonowej kostki brukowej gr. 8 cm. Od strony zewnętrznej chodnik należy obramować obrzeżem betonowym o wymiarach 8×30 cm. Na projektowanych przejściach dla pieszych zastosowano betonowe płytki 35x35x5 cm o fakturze rozpoznawalnej przez osoby niewidome i słabowidzące. 

Zjazdy zaprojektowano o nawierzchni z betonowej kostki brukowej gr. 8 cm. Przewidywane szerokości zjazdów indywidualnych wynoszą 4,0–4,5 m, zaś zjazdów publicznych 5,0 m. Zaprojektowano wlot w ul. Kwiatową szerokości 6,0 m dowiązując się do istniejącej szerokości. Zjazdy indywidualne, przy połączeniu z krawędzią jezdni posiadają skosy 1:1 oraz zostały obramowane, od strony zewnętrznej betonowym obrzeżem 8×30 cm. Zjazdy publiczne zostały obramowane betonowym krawężnikiem najazdowym 15×22 cm. Krawędzie zewnętrzne zjazdów publicznych zostały wyokrąglone łukiem R = 5 oraz 6 m. Inwestycja przewiduje wykonanie wlotu w ul. Topolową (DP 4112W, klasa Z). Szerokość wlotu w ul. Topolową wynosi 6,0 m, zaś krawędzie jezdni wlotu zostały wyokrąglone łukami o promieniu R = 12 oraz 6 m. 

Na powierzchniach pozostałych przewiduje się wykonanie zieleńców o gr. humusowania wynoszącym średnio 10 cm. 

Niweletę jezdni ul. Leśnej zaprojektowano pod kątem poprawy bezpieczeństwa i warunków jazdy, dokonano korekty i znormalizowania parametrów niwelety. Zastosowano spadki podłużne w przedziale 0,30% – 0,88%. Promienie łuków wypukłych drogi wynoszą R = 5000 i 10000 m, zaś wklęsłych R = 3000 oraz 5000 m. Zapewni to prawidłowe odprowadzenie wód opadowych do projektowanej kanalizacji deszczowej. 

Organizacja ruchu: 

Projektowane i istniejące oznakowanie pionowe i poziome przedstawiono na rysunkach; projektowane znaki pionowe – kolorowe, istniejące (zaprojektowane w oddzielnym opracowaniu) znaki pionowe – szare; projektowane oznakowanie poziome – niebieskie, istniejące oznakowanie poziome – szare. Wszelkie zmiany w oznakowaniu zostały pokazane na rys. 2 „Projekt stałej organizacji ruchu”. 

Projekt przewiduje wykonanie przejść dla pieszych z wykorzystaniem oznakowania pionowego D-6 oraz poziomego P-10 w rejonie skrzyżowania ul. Leśnej i ul. Topolowej. Dodatkowo przewidziane jest wykonanie progów zwalniających „płytowych” o wymiarach 370×490 cm zlokalizowanych w pięciu miejscach projektowanej rozbudowy ul. Leśnej (zgodnie z rys. nr 2). Z obu stron progu zwalniającego „płytowego” należy zamontować punktowe elementy odblaskowe o odbłyśniku barwy białej. Odległość montażu PEO – 1,0 m od krawędzi progu zwalniającego. Na ul. Leśnej, w zakresie inwestycji, zostanie zastosowany znak pionowy B-43 określający strefę ograniczonej prędkości do 30 km. Na progach zwalniających zastosowano oznakowanie P-25. Przed progami zwalniającymi zlokalizowano znaki pionowe znaki A-11a i T-1. Na połączeniu ul. Leśnej w gm. Leszno z ul. Trakt Królewski w gm. Stare Babice zastosowano oznakowanie ostrzegawcze A-30 wraz z tabliczką T-1 „20 m” oraz tablicą o treści „zmiana rodzaju nawierzchni” ze względu na kontynuowanie jazdy po nawierzchni z kruszywa (ul. Trakt Królewski). 

Wszystkie materiały użyte w czasie realizacji inwestycji powinny posiadać wymagane prawem certyfikaty oraz spełniać odpowiednie normy. 

Dodatkowe informacje:

Wykonawca jest związany ofertą 30 dni tj. do dnia 15 lutego 2022r. Bieg terminu związania ofertą rozpoczyna się od dnia upływu terminu składania ofert, przy czym pierwszym dniem terminu związania ofertą jest dzień, w którym upływa termin składania ofert. 

Wykonawca zobowiązany jest zrealizować przedmiot zamówienia w terminie 280 dni od dnia podpisania umowy. 

Główne zagrożenia:

1. Posypała się właśnie komórka inwestycyjna w gminie. Trwa nabór na dwa stanowiska, w tym główne – kierownicze.

2. Wyceny inwestorskie są ca. z połowy roku. Długi czas, który upłynął od wykonania kosztorysów do daty ogłoszenia przetargu może wpłynąć na znaczne różnice pomiędzy ceną ofertową, a kosztorysową.

3. Połączenie całości tematów rozbudowy Leśnej w jedno zadanie, pociąga za sobą znaczące ograniczenie oferentów. Wobec oferentów stosowany jest bowiem wymóg doświadczenia w zakresie realizacji zadania z zakresu sieci średniego napięcia. Przy mniejszych firmach skupionych głównie na nawierzchniach może być z tym problem.

„Wykonawca spełni warunek, jeżeli wykaże, że: 
a) wykonał w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie:
– minimum 2 zadania polegające na rozbudowie/ budowie/ przebudowie drogi o minimalnej wartości 2 500 000,00 zł brutto każde, w tym co najmniej 1 zadanie polegające na rozbudowie/budowie/przebudowie drogi o nawierzchni z kostki brukowej;
– minimum 1 zadanie polegające na budowie/przebudowie sieci elektroenergetycznej średniego napięcia o wartości robót minimum 400 000,00 zł brutto.”

Jak myślicie, uda się temat w 2022 roku zrealizować lub chociaż rozpocząć?

Ja z jednej strony zawsze jestem optymistą, ale z drugiej strony to jednak szósty rok ciągłego i uporczywego „pod górę” tej inwestycji. Czas pokaże.

Link do postępowania.

Informacja z otwarcia ofert:

Są cztery oferty. Najtańsza na 5,42 MPLN.

Przetarg ogłoszony w grudniu 2021 r.

Update z 10.02.2022: Mamy finansowanie na rozbudowę ulicy Leśnej.

Rada Gminy Leszno przegłosowała w dniu wczorajszym środki pozwalające na pozytywne rozstrzygnięcie przetargu. Czeka nas kolejny trudny rok. Przed nami masa uciążliwości, prace budowlane które mocno skomplikują naszą codzienność. Ale … tym razem gdzieś na horyzoncie jest szansa na docelowe zmiany. Wierzę, że na końcu tej „inwestycyjnej przeprawy” pojawi się efekt w postaci naprawdę nowoczesnej i bezpiecznej ulicy gminnej.

Wykonawca jest związany ofertą 30 dni tj. do dnia 15 lutego 2022r. Wykonawca zobowiązany jest zrealizować przedmiot zamówienia w terminie 280 dni od dnia podpisania umowy.

Będą powody do narzekania. Będą konkretne uciążliwości. Czasem trzeba będzie podejść, czasem ominąć fragment, a czasem pewnie nie będzie jak dojechać do posesji. Musimy przez to przejść. Bądźmy wyrozumiali, uśmiechajmy się do siebie i … damy radę 🙂

Ze swojej strony serdecznie dziękuję Wam wszystkim za dyskusje, spory, pomysły i generalnie za każde wsparcie jakie się pojawiało. Wielkie dzięki Darkowi i Klaudii, którzy wspierali mnie na etapie zgłaszania zadania do budżetu i WPF. Dzięki dla Robaka, który wiele razy wspierał mnie w zbieraniu podpisów. Dzięki dla Janusza, że dogadał się z gminą. Dzięki dla Sąsiada dzięki któremu udało się uzyskać miejsce na transformator kontenerowy. Mega wielkie serdeczne dzięki dla wszystkich mieszkańców, za to że włączyli się w temat na etapie konsultacji. Bez Was nie doszlibyśmy do tego miejsca.

Andrzeju, apeluję abyś na etapie realizacji wyszedł z cienia. Nie było Cię na etapie składania wniosków do budżetu i WPF. Nie uczestniczyłeś w konsultacjach społecznych. Ignorowałeś maile i prośby o wsparcie w trakcie „inwestycyjnych przygotowań”. To ostatni moment kiedy jako Sołtys możesz zaznaczyć jakoś swoją kadencję. Będzie masa roboty. Mieszkańcy naprawdę potrzebują reprezentacji formalnej i gospodarza, który będzie reagował na bieżące problemy przy tej inwestycji. Nie obrażaj się na marny wynik w plebiscycie na Sołtysa Roku. Pokaż, że leży Ci na sercu dopilnowanie tej i pozostałych planowanych inwestycji w naszym sołectwie, a na pewno zbierzesz tego owoce z końcem kadencji i kolejny wynik w konkursie będzie zdecydowanie lepszy!



Update z 2.3.2022

W dniu 23 lutego 2022 na BIP gminy Leszno pojawiła się informacja o unieważnieniu przetargu. Tylko skoro prosty chłop ze wsi Wyględy (czyli ja – Artur Ligięza) wiedział i zwracał uwagę na bardzo konkretne zagrożenia na poziomie SIWZ już w styczniu tego roku, to ja się łaskawie pytam: kolejny pech, ciągła niemoc, czy też zwyczajnie kompletny brak umiejętności zarządzania projektami w tej naszej gminie?

Przypomnę dokładną treść z moich publicznych wniosków gdzie opisałem główne zagrożenia. Punkt 3 z moich wniosków brzmiał dokładnie tak:

„3. Połączenie całości tematów rozbudowy Leśnej w jedno zadanie, pociąga za sobą znaczące ograniczenie oferentów. Wobec oferentów stosowany jest bowiem wymóg doświadczenia w zakresie realizacji zadania z zakresu sieci średniego napięcia. Przy mniejszych firmach skupionych głównie na nawierzchniach może być z tym problem.”


Oczywiście chodziło o fragment SIWZ, który już wtedy wskazywałem i to bardzo konkretnie:

„Wykonawca spełni warunek, jeżeli wykaże, że: 
a) wykonał w okresie ostatnich 5 lat przed upływem terminu składania ofert, a jeżeli okres prowadzenia działalności jest krótszy – w tym okresie:
– minimum 2 zadania polegające na rozbudowie/ budowie/ przebudowie drogi o minimalnej wartości 2 500 000,00 zł brutto każde, w tym co najmniej 1 zadanie polegające na rozbudowie/budowie/przebudowie drogi o nawierzchni z kostki brukowej;
– minimum 1 zadanie polegające na budowie/przebudowie sieci elektroenergetycznej średniego napięcia o wartości robót minimum 400 000,00 zł brutto.”

Zresztą spójrzcie sami jak uzasadniono unieważnienie przetargu i czym to było spowodowane. Prorok jestem 🙂

Jestem w kontakcie z gminą. Nowy przetarg to podobno kwestia bardziej dni niż tygodni. Trwają prace nad porządnym przygotowaniem SIWZ.

Idzie wiosna. Co dalej?

Od ogłoszenia przetargu do podpisania umowy można liczyć ca. 2 miesiące. Szacowany wcześniej czas prac to ca. 9,5 miesiąca. Razem proces można liczyć ca. rok, nawet bez opóźnienia w realizacji tej realizacji, w co nie wierzę, bo temat zahaczy o okres zimowy.

Realnie wydaje się, że efekt w postaci oddania drogi do użytkowania nastąpić może gdzieś wiosną 2023. Każdy wcześniejszy termin w mojej ocenie będzie niesamowitym sukcesem. Jeśli oczywiście można mówić o jakimkolwiek „sukcesie” przy inwestycji konsekwentnie napotykającej takie problemy i rozłożonej w czasie na … 7 lat. Siedem lat – można autostradę zbudować. Gmina Leszno wyznacza, albo raczej utrwala, swoje własne standardy 🙁

Update 7.03.2022

Kolejny przetarg ogłoszony. Myślę, że Urząd zareagował w tym przypadku naprawdę szybko i konkretnie. Zapisy SIWZ uległy zmianie. Czy tym razem się uda?

Informacja o postępowaniu dostępna pod tym linkiem na BIP.

Ze swojej strony wielkie dzięki dla Szanownej Sąsiadki za niezwykle cenne i eksperckie uwagi do poprzedniej wersji SIWZ! Mamy naprawdę niesamowite zasoby wiedzy merytorycznej w obrębie Sąsiadów i Znajomych. Myślę, że im więcej rozmawiamy, tym więcej możemy zdziałać Razem. A tylko tak można przeprowadzić te złożone procesy inwestycyjne do szczęśliwego końca.

Po wstępnym zapoznaniu się z obecnymi zapisami SIWZ widzę, że jedna z moich uwag podanych powyżej odnośnie terminu realizacji, która może przesunąć końcowy etap prac na przełom 2022/2023 – czyli na okres zimowy, została uwzględniona. Temat terminu realizacji poruszyłem i opisałem w poprzedniej wersji Update informacji na temat postępów.

W obecnej wersji SIWZ termin realizacji został skrócony z poprzednich 280 dni do obecnych 230 dni od daty podpisania umowy. Jeśli ktoś jeszcze wyłapie w obecnym postępowaniu detale na które warto zwrócić uwagę, prośba o kontakt 🙂

Termin składania ofert do 18.03.2022 r.

Dalej trzymajmy kciuki!

UPDATE z dnia 22.03.2022.

W dniu 18.03.22 otwarto oferty w kolejnym przetargu na realizację rozbudowy ulicy Leśnej. Najtańsza z firm zwiększyła kwotę realizacji z ca. 5,49 do ca. 6,10 MPLN. Warto się przyjrzeć jak duży jest koszt „odwlekania w czasie” tej realizacji na przestrzeni tylko ca. 3 m-cy. Wzrost kosztów przez te 3 m-ce wyniósł >10%! Tak drastycznie rosną koszty wobec kolejnych opóźnień, przy zakresie prac który pozostaje bez zmian.

Przyczyn na szybko można wskazać kilka: konieczność poprawek w SIWZ (co opisałem już w styczniu), skrócenie terminu realizacji, czy zmiana otoczenia gospodarczego.

Przetarg z marca 2022 r.

UPDATE 15-21.4.2022 – oferty dodatkowe na realizację zadania.

Połowa kwietnia to kolejny krok na naszej wyboistej drodze do rozbudowy ulicy Leśnej. Negocjacje pozwoliły obniżyć ofertową wartość realizacji z 6,10 MPLN do 5,64 MPLN. W obecnym otoczeniu inwestycyjnym, jest to bez wątpienia duży sukces. Zestawienie ofert dodatkowych poniżej. Otwarcie nastąpiło w dniu 11 kwietnia br.

Na tej podstawie, w dniu 14.4.2022 dokonano wyboru oferty firmy DOMBRUK. Czas na ewentualne odwołania. Termin realizacji 230 dni od daty podpisania umowy. Środki przeznaczone na to zadanie w budżecie gminy na to zadanie, są na ten moment nieznacznie mniejsze i wymagają uzupełnienia o ca. 210 TPLN.

Wpłynie jakieś odwołanie? Czas upływa 19 kwietnia o północy.

Aktualizacja z 21.4.2022: Same dobre wiadomości. Sprzeciw nie wpłynął. Środki w budżecie i WPF podniesione do kwoty 5,76 MPLN w budżecie. Całość do wydatkowania na 2022 rok.

Zakładając podpisanie w przyszłym tygodniu umowy z wykonawcą czas na realizację zadania powinien wynosić ca. do połowy grudnia. Będziemy mieli prezent na gwiazdkę?

UPDATE 25.04.2022 – Jest podpisana umowa!

Jak ustaliłem telefonicznie w Urzędzie Gminy: Umowa na rozbudowę ulicy Leśnej podpisana!

Termin realizacji wg umowy to 230 dni od daty jej podpisania (od 20.04.2022 r. wg informacji z gminy).

Rejestr umów na BIP Gminy niestety „zamarł” w połowie grudnia zeszłego roku ale mam nadzieję, że to uzyskałem telefonicznie jest faktem.

Pełna treść artykułu wraz z opisem inwestycji – kliknij link.

STARTUJEMY!

PRZED NAMI NOWY ETAP: REALIZACJA INWESTYCJI