Koncepcja oczyszczalni w Lesznie – jeszcze nie zaczęliśmy ale już niewiele wiemy na poziomie założeń.
2021-03-06Podstawą procesu inwestycyjnego jest zebranie danych wejściowych i oczekiwań docelowych. Na ich podstawie możliwe jest określenie możliwości i następuje zestawienie ich z potrzebami. Z tego „rodzi się” ogólna koncepcja w zakresie zamierzeń. Gminna oczyszczalnia nie powinna być projektowana na zasadzie musimy to zrobimy, choć tak się niestety dzieje.
Już na starcie zrezygnowano z analizy lokalizacyjnej. W ramach założeń nie przygotowano bilansu ścieków. W szczególności, w koncepcji oczyszczalni, pominięto szalenie istotny temat ścieków komercyjnych. Zrezygnowano również z docelowej koncepcji rozwoju sieci. Nie mamy nawet tak podstawowych założeń jak techniczny aspekt docelowej sieci (grawitacyjna czy ciśnieniowa). W tych okolicznościach powstała jednak … koncepcja oczyszczalni.
Dane których nie ma ale jednak ktoś je komuś przekazał.
Z koncepcji dowiadujemy się, że „założenia przygotowano w oparciu o informacje do UG Leszno…” Zachodzę w głowę jak można się opierać na informacjach „do”, a nie „z” gminy. Kto, komu, co i jak „przekazał”? Zagadka … Pewnie godna rozważań przy kolejnym sporze sądowym z kolejnym ekspertem zaangażowanym w skanalizowanie naszej gminy. Poniżej fragment informacji z „koncepcji” na jakich danych się opierano:
Jaka oczyszczalnia? Duża. Raczej nie. Czy chociaż odpowiednia?
Planowana budowa obiektu o wydajności w I etapie tylko 800 m3/d i docelowo w II etapie 1.600 m3/d wydaje się wynikać z braku podstawowej analizy danych przez inwestora. W trakcie spotkania z mieszkańcami, zaproszony ekspert podawał obecną ilość ścieków na poziomie 500-600 m3/d (!?) i na tej podstawie zapewne zaproponował określone parametry oczyszczalni w I i II etapie. Niestety próżno szukać analizy danych źródłowych przyjętych założeń w koncepcji tej oczyszczalni.
Jest to o tyle niepokojące, że wg pisma datowanego na maj 2019, którego nadawcą był Urząd Miejski w Błoniu wynika, że już w 2017 roku Miejska Oczyszczalnia Ścieków w Błoniu odebrała i oczyściła ścieki komunalne z gminy w Lesznie w uśrednionej ilości 785 m3/d! Żeby było jeszcze ciekawiej potrzeby wschodniej części gminy określano już lata temu na poziomie 1.440 m3/d.
Przygotowanie koncepcji oczyszczalni realizowanej w Lesznie, bez kompleksowej wizji sieci i analizy danych wejściowych/docelowych przypomina w istocie wybór kafelków do łazienki, w sytuacji, w której nikt nie ma pojęcia jak duży będziemy budować dom, ile osób w nim zamieszka i gdzie ów dom będzie zlokalizowany.
Nie jestem pewny czy warto uparcie i bezrefleksyjnie podążać dalej tą drogą, bo naprawdę trudno określić nie tylko dokąd zmierzamy, ale nawet skąd chcemy wyruszyć.
Ale o tym będzie kiedy indziej …
Autor: Artur Ligięza – więcej o mnie tutaj.
Szersze rozważania na temat znajdziesz tutaj.