Wyględy – czy plac zabaw z funduszu sołeckiego to dobry pomysł?

Wyględy – czy plac zabaw z funduszu sołeckiego to dobry pomysł?

2019-09-15 Wyłączono przez Artur Ligięza

Plac zabaw Wyględy na granicy z Borzęcinem. Czy to dobry pomysł?

Pomysł zainwestowania w nasz wiejski plac zabaw powraca po raz kolejny. Tym razem proponowana lokalizacja to działka przy ulicy Leśnej, dwie posesje od granicy wsi Wyględy, w sumie na granicy gminy od strony Borzęcina. Dlaczego wg mnie to nie jest dobra lokalizacja?

Plac zabaw na granicy wsi i samej gminy? Łatwiej do niego dotrzeć będzie mieszkańcom Borzęcina (z Traktu i przyległych ulic) niż mieszkańcom wsi Wyględy (nawet z okolic Stołecznej jest przez Kwiatową z 1,5 km. drogami gminnymi. Jak na szybki spacer z wózkiem to ciut daleko. Jeśli chodzi o mieszkańców z okolic rejonu Kujawskiego – odległość po drogach publicznych od tej działki to około … 5 kilometrów. Po drodze, w odległości niespełna 2 km od rejonu zabudowy wokół Kujawskiego, jest natomiast naprawdę duży plac zabaw w Zaborowie, również doinwestowany z naszego funduszu sołeckiego w ostatnich latach.

Moim zdaniem tego typu obiekty powinny funkcjonować w tzw „centrum wsi”, tak aby służyły jak największej ilości mieszkańców. Przy naszym nietypowym podziale wsi Wyględy na 3 rejony (Stołeczna, Leśna i Kujawskiego) takim naturalnym „centrum” okazuje się mniej więcej Zaborów, gdzie nowy plac zabaw funkcjonuje wraz z infrastrukturą w postaci parkingu P&R, gdzie można dojechać autem.

Co do samej działki. Chodzi chyba o działkę nr ew 35/7. Działka ma nietypowe wymiary. Jest bardzo wąska. Na oko ca. 11, może 12m. Jest za to bardzo „głęboka”, bo około 110 metrowa. Wokół domy jednorodzinne. Działka przeznaczona w planie do połączenia z sąsiednią działką nr 34. Nie bardzo wyobrażam sobie tego typu plac zabaw – może jako 100 metrowa dróżka do każdej kolejnej atrakcji? Wokół domy jednorodzinne – brak miejsca do parkowania.

MPZP zakłada w tym rejonie zabudowę jednorodzinną. Nie wiem czy zgodnie z MPZP można lokalizować na tym obszarze coś innego, ale to już dodatkowe pytanie do prowadzących temat, bo działka o tym numerze jest przeznaczona na planie do scalenia z sąsiednią działką.

Myślę, że warto podyskutować o tej propozycji. Taki plac zabaw będzie w mojej opinii trudno wykonalny na tak wąskiej działce (co warto dokładnie sprawdzić). Poza tym, wymagał by zainwestowania nie tylko w infrastrukturę ale również w wykup niezbędnych gruntów, a biorąc pod uwagę proponowaną lokalizację, nic nie zaoferuje znacznej części naszych mieszkańców, będąc „poza ich lokalnym zasięgiem”.

Stawiamy na dzieci? Może warto zamiast tego zainwestować znacznie mniejsze środki np. w zadrzewienie placu zabaw w Zaborowie gdzie jest tzw. „patelnia’ – co proponował jeden z mieszkańców? A może jakieś środki przeznaczyć na „szkolny plac zabaw” przy szkole w Zaborowie, który obecnie nie funkcjonuje? Nasze pociechy w zdecydowanej większości uczęszczają przecież do tej właśnie szkoły.

Zapraszam do dyskusji i komentowania na FB:
https://www.facebook.com/Wygledy/

Update 16.9:
Przypomnę, że proponowana jest działka o szerokości ca. 11 metrów. Chyba zostanę głównym hamulcowym ale trudno …
Obecnie § 40 ust. 3 brzmi: „Odległość placów zabaw dla dzieci, boisk dla dzieci i młodzieży oraz miejsc rekreacyjnych od linii rozgraniczających ulicę, od okien pomieszczeń przeznaczonych na pobyt ludzi oraz od miejsc gromadzenia odpadów powinna wynosić co najmniej 10 m, przy zachowaniu wymogów § 19 ust. 1”. To oznacza, że odmiennie do poprzednich wytycznych, każdy plac zabaw (wcześniej tylko te przy budynkach wielorodzinnych), boisko i miejsce rekreacyjne należy planować z zachowaniem odpowiedniej odległości.

Źródło: Rozporządzenie w sprawie warunków technicznych jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie.