Spotkanie wiejskie 9’2017 – będzie powtórka. Poniedziałek 2.10.2017 g. 18.30 – Uwaga !!! Nowe miejsce !

Spotkanie wiejskie 9’2017 – będzie powtórka. Poniedziałek 2.10.2017 g. 18.30 – Uwaga !!! Nowe miejsce !

2017-09-23 Wyłączono przez Artur Ligięza

Dnia 14.9.2017 r. spotkanie odbyło się w remontowanej sali OSP Zaborów spotkanie wiejskie mieszkańców wsi Wyględy. Warunki i data fatalne – spotkanie w sali w trakcie malowania, a termin kolidował z corocznymi zebraniami szkolnymi, co zapewne nie pozostało bez wpływu na frekwencję.

W spotkaniu wzięła udział nasza Radna i Sołtys wsi w jednej osobie, rada sołecka w pełnym składzie i mieszkańcy – w sumie dwadzieścia kilka osób.

Na spotkaniu omówiono inwestycje i sprawy wsi zrealizowane i będące w realizacji w roku 2017 r.:

  • zrealizowany wodociąg pod Kujawskiego w rejonie Kasztanowej,
  • realizacja II etapu oświetlenia ciągu Dębowa – Cisowa, na co przeznaczono środki pochodzące z budżetu sołeckiego na rok 2017. Zadanie ma być możliwe do zakończenia w tym roku dzięki  dofinansowaniu na ten cel z budżetu Gminy,
  • wykonane dodatkowe doświetlenie na istniejących słupach za zakrętem ulicy Leśnej (3 lampy),
  • projekt wodociągu w ulicy Poziomkowej,
  • utwardzenie pobocza wzdłuż Kujawskiego wraz z doświetleniem pobocza.

Dużo emocji poświęciliśmy sprawie dyskusji nad budżetem gminy i głosowaniu w sprawie przesunięcia środków na realizację ulicy Leśnej na kolejne lata o czym pisałem tutaj.

Dyskusja w pozostałej części dotyczyła głównie propozycji przeznaczenia środków sołectwa w roku 2018 – budżet około 37 TPLN.

Ostatecznie niemal jednogłośnie (przy jednym głosie mieszkanki wstrzymującym się) ustalono następujące przeznaczenie środków:

  • 15.000 PLN na realizację projektu doświetlenia dróg gminnych w rejonie ulicy Kujawskiego – pomysł zgłoszony przez członka Rady Sołeckiej,
  • 10.000 PLN na dofinansowanie placu zabaw w Zaborowie,
  • w sumie ca 12.700 PLN czyli pozostała część z przeznaczeniem na dwa spotkania integracyjne dla mieszkańców naszej wsi ukierunkowane na dzieci wiejskie.

Ze spraw informacyjnych:

Jak poinformowała nas Pani Radna realizacja nawierzchni ulicy Kwiatowej planowana jest wiosną 2018 roku. Realizowana będzie droga asfaltowa z odwodnieniem bez chodnika. Ulica Leśna, jako kolejna inwestycja, doczeka się realizacji w 2019 roku, natomiast w 2018 roku powstanie projekt tej drogi.

Z informacji od Sołtysa wynika również, że nic się nie dzieje w sprawie modernizacji drogi wojewódzkiej numer 888. Mam tylko nieoficjalne informacje ale są one dokładnie przeciwne informacjom przekazanym przez Sołtysa. Postaram się na dniach poruszyć ten temat.

O czymś istotnym zapomniałem, coś poplątałem ? Notatki robiłem dość chaotycznie i nie mam dostępu do protokołu więc … zwyczajnie daj znać 🙂

Z informacji, które do mnie spływają wynika, że w dniu 28 września o godz. 18.00 odbędzie się powtórne zebranie wiejskie celem przegłosowania zmian w budżecie sołeckim. Na stronie gminaleszno.pl na razie nie widzę jednak potwierdzenia takiej informacji. W rozmowie telefonicznej z Panią Sołtys uzyskałem informację, że wstępnie taka data jest planowana. Jak tylko pojawi się potwierdzenie tej informacji postaram się zaktualizować wpis.

EDIT 25.09.2017 – po spotkaniu w Urzędzie Gminy. Dokumenty z naszego spotkania wiejskiego spłynęły do gminy dopiero w ostatnim dniu wyznaczonym ustawą tj. dnia 21.09.2017. Wójt ma 7 dni na ich odrzucenie. W związku z tym, data 28 września 2017 r. jako data spotkania nie jest realna. Jak tylko pojawi się konkretna data potwierdzona informacją w UG, umieszczę stosowną informację z podaniem daty i miejsca kolejnego spotkania wiejskiego. Problematyczne są dwa z przegłosowanych punktów: środki na projekt oświetlenia w rejonie Kujawskiego i proponowana kwota na integrację wiejską.

EDIT 28.09.2017 – na stronie Urzędu Gminy pojawiła się informacja o powtórce zebrania wiejskiego mieszkańców wsi Wyględy. Spotkanie odbędzie się w dniu 02 października 2017 r. (poniedziałek) o godzinie 18:30 w Świetlicy w Zaborowie. Celem będzie ponowne uchwalenie wniosku do funduszu sołeckiego na rok 2018.

O co chodzi ?

O ile zadania polegające na zaprojektowaniu oświetlenia dróg gminnych w rejonie Kujawskiego i dofinansowanie placu zabaw w Zaborowie wydają się nie budzić zastrzeżeń, to problematyczny może być zapis odnośnie sposobu zagospodarowania kwoty przeznaczonej na integrację wiejską.

EDIT 28.09.2017 – przegłosowany projekt oświetlenia dróg gminnych w rejonie Kujawskiego w wersji opisanej w protokole złożonym do Urzędu Gminy również nie może być realizowany. Podczas rozmów w Urzędzie Gminy uzyskaliśmy informacje, że środki przeznaczone na ten cel nie wystarczą do wykonania projektu oświetlenia tych ulic na całej długości jak zostało zapisane we wniosku (znaczna część to wciąż niezabudowane pola). Wskazane jest jasne określenie zakresu projektu – prawdopodobnie okrojonego do rejonów zwartej zabudowy z podaniem długości odcinków i konkretnych ulic, z uzasadnieniem i dołączoną wyceną takie projektu, potwierdzoną w Urzędzie Gminy.

Zastanawiając się nad przeznaczeniem tych środków warto zapoznać się z wybranymi informacjami poniżej.

Sięgnąłem do Ustawy. Zapis odnośnie przeznaczenia środków z budżetu sołeckiego wskazuje, że środki te muszą być przeznaczone na działania spełniające łącznie trzy warunki: są zadaniami własnymi gminy, służą poprawie warunków życia mieszkańców i są zgodne ze strategią rozwoju gminy. Wniosek powinien zostać również odrzucony, jeśli do wniosku nie dołączono uzasadnienia wyboru przedsięwzięć. Trudno jednak powiedzieć co i jak zostało spisane i złożone – na ten moment nie udało mi się uzyskać dostępu do kopii wniosku z uzasadnieniem i protokołu z zebrania, a propozycja współpracy w tym zakresie Rady Sołeckiej z Sołtysem została odrzucona.

Jak to działa w praktyce ? Poniżej informacje uzyskane z portalu http://funduszesoleckie.pl. Generalnie jest to świetny materiał szkoleniowy ! W skondensowanej formie omawia takie sprawy jak:

Jak zorganizować zebranie wiejskie?

Jak poprowadzić zebranie wiejskie?

Zanim zorganizujemy zebranie wiejskie dotyczące wniosku o fundusz sołecki…

Jak informować o rezultatach zebrania wiejskiego?

„Jak nazwać przedsięwzięcie związane z integracją mieszkańców sołectwa?

Warto odpowiedzieć na to pytanie na konkretnym przykładzie. Regionalna Izba Obrachunkowa w Warszawie w uchwale z dnia 14 grudnia 2011 r (nr Wa.448.2011) wskazała, że przedsięwzięcie o nazwie integracja mieszkańców sołectwa nie spełnia wymogów wynikających z art. 1 ust. 3 Ustawy o funduszu sołeckim, czyli nie może być finansowane z funduszu sołeckiego.

Kwestia sformułowania nazwy przedsięwzięcia stanowi istotny punkt omówienia powyższej uchwały. Jak podkreślam, nie należy interpretować tego rozstrzygnięcia jako zakazu wydatkowania funduszu sołeckiego na przedsięwzięcia spełniające funkcje integracyjne mieszkańców, lecz jako wskazówkę do takiego formułowania nazw przedsięwzięć ujętych we wnioskach o fundusz sołecki, aby były one zgodne z Ustawą.

Czyli np. festyn to inaczej w zależności od jego tematyki: wykonywanie zadania gminy w zakresie promocji (art. 7 ust. 1 pkt 18 Ustawy o samorządzie gminnym), wspierania i upowszechniania idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej (art. 7 ust. 1 pkt 17 Ustawy o samorządzie gminnym), kultury fizycznej (art. 7 ust. 1 pkt 10 Ustawy o samorządzie gminnym). Zatem festyn będzie związany z wykonywaniem zadania własnego gminy w zależności od tego, jak będzie zorganizowany i czego będzie dotyczył.

Identyczna sytuacja związana jest z wykonywaniem przedsięwzięcia „integracja mieszkańców sołectwa”– może to być np. przedsięwzięcie związane z wspieraniem i upowszechnianiem idei samorządowej, w tym tworzenia warunków do działania i rozwoju jednostek pomocniczych i wdrażania programów pobudzania aktywności obywatelskiej (art. 7 ust. 1 pkt 17 Ustawy o samorządzie gminnym).

Uwzględniając uwagi RIO, w Uchwale nr XX/225/2011 z dnia 28 grudnia 2011 roku w sprawie uchwalenia budżetu gminy Góra Kalwaria na rok 2012 sformułowanie integracja mieszkańców sołectwa ujęte zostało poprawnie jako „pobudzanie aktywności obywatelskiej oraz upowszechnianie idei samorządowej”. Zatem będzie to zadanie własne gminy, natomiast bez wglądu do dokumentów źródłowych: wniosku i protokołu z zebrania wiejskiego trudno wskazywać w jakim zakresie będzie takie przedsięwzięcie służyło poprawie warunków życia mieszkańców. Jednak skoro tak uchwalili mieszkańcy, to z zasady wynika z ich potrzeb i będzie służyło poprawie warunków ich życia.

Żródło: http://funduszesoleckie.pl/wwwdane/files/fundusze_soleckie_publikacja_sllgo_funduszesoleckie_dj2h.pl_a4.pdf

http://www.gminaleszno.pl/aktualnosci/zebranie-wiejskie-w-wyględach-dot.-wniosku-do-funduszu-sołeckiego