Rewitalizacja Gminy Leszno
2024-02-031 lutego 2024 odbyło się spotkanie w Urzędzie Gminy Leszno poświęcone rewitalizacji. Temat kluczowy, jako wizja strategiczna na kolejne lata. Gminny Program Rewitalizacji (GPR) to zbiór potrzeb i planów, na które postawimy w najbliższych latach.
Dlaczego doszło do tych konsultacji?
Bo to Projekt wadliwy! Urząd Gminy zwyczajnie musiał te konsultacje wznowić. GPR był w mojej opinii wcześniej wadliwie konsultowany, wadliwie przygotowywany i ostatecznie (w mojej ocenie) powstał Program wypaczający sens i samą ideę rewitalizacji. Na wstępie spotkania z 1.2.2024 r. usłyszeliśmy, że… „GPR gminy Leszno spotkał się z bardzo pozytywnym przyjęciem Pana Marszałka”. Mnie osobiście to rozbawiło 🙂
Od strony formalnej Urząd Marszałkowski zwyczajnie odrzucił przygotowany Program(!).
To właśnie stąd konieczność jego przepracowania. I całe szczęście, że program nie został wpisany do stosownego Wykazu na poziomie Urzędu Marszałkowskiego! W mojej opinii ten Program wypacza sens rewitalizacji. Formalne wystąpienia wielokrotnie składałem w trakcie prac Komitetu Rewitalizacji, którego byłem członkiem i do dziś podtrzymuję swój kluczowy wniosek: cyt. „Przyjęty i konsekwentnie utrzymywany kierunek „rewitalizacji” spowoduje, że uzyskany efekt będzie w mojej opinii działaniem zmierzającym do pogorszenia warunków życia na terenie rewitalizacji w Zaborowie dokładnie w tych aspektach, w których stwierdzano główne problemy na poziomie diagnozy dla tego obszaru. „
Niestety, wśród Członków Komitetu Rewitalizacji (funkcja społeczna) nikt nie odważył się poprzeć tego stanowiska, opiniując zazwyczaj „bez uwag” pozytywnie. Konsekwentnie wychodzę z przekonania, że większość… nie zawsze ma rację, a często „łączą ich interesy lub tak wypada z uwagi na różne relacje”. Warto walczyć o te tematy, w które się zwyczajnie wierzy. Odrzucenie GPR daje okazję raz jeszcze zgłaszać swoje uwagi, składać wnioski i wierzyć że przynajmniej część z nich zostanie w końcu jeśli nie uwzględniona, to chociaż przeczytana i rozważona.
Ze swojej strony dziękuję wszystkim Mieszkańcom, którzy znaleźli czas i siłę na tych konsultacjach się pojawić. Problemów i uwag zgłaszanych przez Mieszkańców cała masa! Pomimo przedłużenia czasu spotkania, nie wszystkie tematy udało się przedyskutować. Oby tylko wnioski nie poszły „pod dywan”. Dziwi niezmiernie fakt zrezygnowana z transmisji! Nie umożliwiono również zadawania pytań na odległość. Temat najwyraźniej kłopotliwy i niewygodny dla Urzędu. W dyskusji argumentów też za dużo od strony Urzędu nie było. Zabrakło niestety Wójta Banaszkiewicza. Martwi mnie, że obecny Pan Wójt chętnie odwiedzający imprezy sołeckie nie znajduje czasu na wizytowanie zebrań sołeckich czy udział nawet w tak kluczowych dyskusjach, jak ta o rewitalizacji. A szkoda, bo przy tak ważnym temacie pojawił się choćby Wójt Leszek Kitliński (za jego czasu kojarzę ostatni konkretny skok rozwojowy naszej gminy). Szacunek Panie Wójcie Kitliński!
Do tego momentu brak także choćby wzmianki o konsultacjach na kanałach informacyjnych Urzędu. Wstydliwy temat. Nie bez powodu. Serdeczne podziękowania dla Mieszkańców, z którymi przez lata o rewitalizacji dyskutowałem, którzy wspierali mnie argumentami i znaleźli czas na dyskusję. W szczególności dla: Kasia Kowalewskia, Jacek Werder, Jarosław Stolarski, Konrad Kowalewski, Andrzej Stelmaszczyk, oraz wszystkich innych których kojarzę z twarzy, lub byli i zabrali głos 🙂
Po spotkaniu pozytywów dużo! Co udało się zgłosić:
- Modernizacja lub Remont generalny Szkoły Podstawowej w Zaborowie.
Istniejący budynek ma swoje lata. Czy ktoś pokusił się o ekspertyzę stanu technicznego – nie wiem. Warto. Już na etapie rozbudowy wskazywałem jak wadliwe założenia przyjęto i jak bezrefleksyjnie rozbudowa jest prowadzona (temat na inny wpis). Dla przykładu: w rozbudowywanej części zaplanowano radiowęzeł. I super. Ale jaki sens ma radiowęzeł ograniczony tylko do nowej części, w której zaplanowano całe… 2 klasy? Może by tak, objąć modernizacją starszą część i np. ten radiowęzeł tam dobudować? Przykład drugi: w nowej części szkoły będzie winda. W GPR czytamy „Warto zaznaczyć, że w tym celu budynek szkoły powinien zostać także dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami.„. Wygląda fajnie jako zapisy. Ale ja się pytam: Jakie korzyści dla niepełnosprawnych będzie miała ta winda, jeśli jedyny łącznik między istniejącym i nowym budynkiem prowadzi przez… piwnicę (poziom -1)? Może to pomysł na komunikację między kuchnią i stołówką? To jest absolutny absurd, już na poziomie przyjętych koncepcji i założeń! Siadając nad tym co jest realizowane jestem pełen obaw wręcz o bezpieczeństwo naszych dzieci w tym łączniku. Kiedyś muszę do tej rozbudowy mocniej przysiąść i Wam to szerzej opisać.
Oprócz zgłoszenia tej propozycji wskazaliśmy również miejsce skąd pobrać konkretnie środki na ten cel. Konkretnie, jest to pula odzyskana z 12 MPLN wpisanych w GPR na zadanie polegające na rozbudowie szkoły. Rozbudowa jest na ukończeniu, zresztą obecnie przedstawiana ofensywa inwestycyjna na 2024 rok” to nic innego, jak… opóźnienie. Nie bez powodu temat dla Urzędu wstydliwy, a wskazywanie tej inwestycji jako ofensywy inwestycyjnej na rok bieżący, może i marketingowo nośne, ale co do zasady i przyzwoitości zwyczajnie… marne. Zgodnie z umową jaką zawarto, rozbudowa miała zakończyć się w grudniu 2023 roku. Zwyczajnie nie ma sensu utrzymywać na siłę tego zadania w planach GPR na kolejne lata. To bez sensu! Ten prosty ruch wygospodaruje masę miejsca w budżecie tego Programu na Działania naprawdę zgodne z wizją i ideą Rewitalizacji! Działania służące społeczności i poprawiające warunki życia na obszarach uznanych za zdegradowane.
Przy poprzedniej wersji GPR temat już „raził w oczy”. Umowę na rozbudowę podpisano pod koniec 2022 roku z kwotą realizacji ca. 12 MPLN. Kilka miesięcy później, już w 2023 roku Radni jednogłośnie uchwalili ostateczny kształt GPR, w którym to samo zadanie wyceniono na jedyne… 4,13 MPLN. Mam wrażenie, że przy tej jakości pracy Wójta, urzędników zaangażowanych w ten temat i Radnych jednogłośnie za takimi zapisami, to daleko nie zajedziemy. Czas pokazał, że GPR wrócił i trzeba raz jeszcze się nim zajmować. Może tym razem więcej powagi, czasu i zwyczajnie… pracy?
2. Tężnia solankowana na Karpinku
Temat, który przewija się w postulatach i działaniach Seniorów Gminy Leszno od dawna. Niestety do tej pory w żaden sposób nie został podjęty on przez gminę.
3. Zaborowska strefa sportu, której punktem wyjście byłby tor Pumptrack w Zaborowie
Brakuje nam miejsca rekreacji dla młodzieży. Dla najmłodszych zadziałał zaborowski plac zabaw przy boisku realizowany wysiłkiem m.in. naszego sołectwa. Dla tych nieco starszych brak jest natomiast miejsca w naszej części gminy na aktywność sportową. Stąd pomysł toru pumptrack w Zaborowie jako punktu wyjścia do zaborowskiej strefy sportu. Wniosek, który składam po raz kolejny. Kopiąc się z Urzędem trudno mi nawet ustalić kto i na jakim etapie to „uwala”. Uporczywie, mam i żyję wizją, że strefa objęła by również docelowo inne możliwości: siatkówka plażowa, ping pong itd. W przypadku pozyskania odpowiedniego terenu w rejonie Zaborowa (np. od KOWR), w konsultacjach społecznych uzgadniane by były kierunki w jakich strefa sportu i rekreacji byłaby rozwijana.
Podczas konsultacji społecznych omawiałem również wiele innych aspektów opracowywanego Programy Rewitalizacji gminy Leszno. Wiem, że to o czym rozmawiamy, potem często „ginie”, a jeśli trafia do realizacji to często na zasadzie „sukces ma wielu ojców” 🙂 W każdym razie swoje uwagi, główne tematy jakie podejmowałem zostały sformalizowane jak poniżej. Dostarczone do Urzędu również jako formalne wnioski. Ja trzymam kciuki. Pierwsza wersja GPR raziła mnie ułomnością już na poziomie założeń strategicznych. Można tylko załamać ręce, że Rada Gminy jednogłośnie zagłosowała Za. Wierzę, że trzeba walczyć o zmiany i raz jeszcze dziękuję Wam za wsparcie na konsultacjach!
Walczmy razem o Lepsze Jutro! Z Wami musi się udać!!!