Na Zachodniej bez zmian. Czas coś ruszyć do przodu.

Na Zachodniej bez zmian. Czas coś ruszyć do przodu.

2024-10-14 0 przez Artur Ligięza

Dzięki Kochani za wsparcie propozycji jaką złożyłem w sprawie projektu oświetlenia Zachodniej na zebraniu sołeckim. Dzięki Waszym głosom temat możemy ruszyć do przodu! Mam nadzieję, że Wójt dołoży brakującą kwotę i uda się w przyszłorocznym budżecie zabezpieczyć całość środków na projekt oświetlenia Waszej ulicy.

Pamiętajcie, że to dopiero pierwszy krok. Ale od czegoś zaczęliśmy. Wniosek do budżetu wokół tej sprawy złożyłem. Treść wniosku w tym zakresie poniżej. Dalej będzie natomiast o wodociągu, omówienie tego tematu i kolejny wniosek w tej sprawie z podjęciem przy okazji sprawy zabezpieczenia okolicy w zakresie ppoż (np. hydranty ppoż), żeby podejść w miarę kompleksowo.

Dalej idzie temat wodociągu. Tu nie jest tak prosto. Albo inaczej. Inwestycja dość złożona i… bardzo droga w realizacji. Dzięki za wszystkie Wasze informacje wokół tej sprawy. To mi bardzo pomaga rozpoznać temat. Co ważne na ten moment: mniej więcej wiadomo skąd ruszamy.

Temat generalnie gdzieś tam funkcjonuje już od 2022 roku. Z głębszej historii mam też jakieś papiery jeszcze z 2019 z odmową przyłączenia jednego z mieszkańców. Grzebałem w papierologii i kontaktowałem się z Urzędem. Skoro coś się działo, coś kiedyś podjęte i trwa – poszukałem co i gdzie blokuje. Okazuje się, że faktycznie na części ulicy Zachodniej od strony ulicy Stołecznej wodociąg już jest. I nie jest to niestety dobra informacja. Jest to bowiem wodociąg małej średnicy. W tej sytuacji temat jako zadanie inwestycyjne nie tyle dotyczy budowy wodociągu „od zera”, co trzeba najpierw usunąć mniejszą średnicę i dopiero iść z docelową rurą większej średnicy Zachodnią wgłąb powstającego osiedla.

Mam już przed sobą treść sprzeciwu Wojewody w/s zgłoszenia robót budowlanych. Strasznie obszerne pismo. Temat na sierpień tego roku stał na sprzeciwie Wojewody z żądaniem usunięcia nieprawidłowości w zgłoszeniu robót budowlanych i żądaniu uzupełnienia braków w dokumentacji. Całe pismo ma z 7 stron więc nie wrzucam. Jest tego uzasadnienia sporo.

Co również istotne, realizowany do tej projekt nie dotyczy całej ulicy Zachodniej. Dotyczy jednak większego jej fragmentu (zakres macie opisany na wniosku do budżetu poniżej). Bardzo niepokojąco wygląda temat kosztów tej inwestycji. Sam ten fragment to wg wyceny z 2022 ponad 1,02 MPLN. Na jednorazową realizację nie ma co liczyć. Raczej etapowanie.

Z tego co ustaliłem ostatnio w naszym urzędzie „podobno” jest „już” zgoda na rozbiórkę istniejącej sieci. Na papiery o które poprosiłem jeszcze czekam, więc stąd „podobno” powyżej. W tych okolicznościach nie ma co jednak dłużej czekać na wniosek do budżetu gminy. Przygotowałem go w oparciu o to co „na kwitach” mam na dzień dzisiejszy. Czas pokaże, czy ruszymy ten temat z miejsca do przodu i o ile.

Treść wniosku:

W trakcie rozmów z Wami rozmawialiśmy również o tym, czy samorząd „ma obowiązek” dostarczenia wody. Niestety nie. Wprawdzie „Zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty należy do zadań własnych gminy. Obejmują one w szczególności sprawy wodociągów i zaopatrzenia w wodę, kanalizacji, usuwania i oczyszczania ścieków komunalnych. Wskazuje na to art. 7 ust. 1 pkt 3 ustawy o samorządzie gminnym (dalej jako: usg). Także art. 3 ust. 1 ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej jako: uzzw) przewiduje, że zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków jest zadaniem własnym gminy.”

Ale…

„Z przepisów prawa nie można wyprowadzić obowiązku gminy do budowy urządzeń wodociągowo – kanalizacyjnych. Nie można też uznać, że właścicielom nieruchomości przysługuje jakiekolwiek roszczenie, którego istotą jest prawo żądania wykonania sieci.”

Czytaj więcej na Prawo.pl:
https://www.prawo.pl/samorzad/gminny-obowiazek-dostarczania-wody-w-rejony-ktore-nie-maja-sieci-wodociagowej,78095.html