Mazowsze numerem jeden !

Mazowsze numerem jeden !

2016-10-25 Wyłączono przez Artur Ligięza

https://pixabay.com/pl/wykres-wzrostu-finansów-zyski-163509/Jak podaje Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego, Mazowsze jest liderem rozwoju w Unii Europejskiej. W Brukseli zostały zaprezentowane wyniki badań Europejskiego Urzędu Statystycznego (Eurostat). Pokazują one, że w latach 2008-2014 Mazowsze osiągnęło najwyższy wzrost PKB na mieszkańca, wyprzedzając tym samym 275 regionów unijnych. Wszystko to za sprawą dynamicznego wzrostu gospodarczego, a także silnych powiązań z kluczowymi gospodarkami Unii.

– Analiza Eurostatu nie pozostawia cienia wątpliwości. W ostatnich latach najszybciej rozwijającym się regionem w Europie było właśnie Mazowsze. W latach 2008-2014 PKB per capita wzrosło w naszym regionie aż o 25,5 proc. – podkreślił marszałek Adam Struzik. –To duży sukces nas wszystkich i efekt ciężkiej pracy Mazowszan – dodał.

Jak podaje Eurostat analizie poddano jednostki statystyczne na poziomie tzw. NUTS 2. Według najnowszych badań wszystkie polskie województwa rozwijały się szybciej niż średnia unijna. Aż siedem regionów zostało zakwalifikowanych do grona 28 najdynamiczniej rozwijających się.

Już w  2013 r. województwo mazowieckie jako jedyny polski region przekroczyło próg 75 proc. średniej unijnej, jeśli chodzi o PKB. W ciągu pięciu lat, wzrost PKB na mieszkańca wyniósł na Mazowszu aż 24 proc.

Województwo mazowieckie to największy i, co potwierdzają ostatnie badania, najdynamiczniej rozwijający się region. Wszystko to dzięki dogodnemu położeniu, silnemu powiązaniu gospodarczemu z innymi regionami unijnymi, dobrze rozwiniętej sieci komunikacyjnej, a także wysokiemu poziomowi edukacji. Rozwojowi Mazowsza sprzyja także obecność największego w Polsce miasta Warszawy. To właśnie Mazowsze przyciąga największą liczbę zagranicznych inwestorów. Obecnie na terenie województwa mazowieckiego działa ok. 660 firm zagranicznych.

Mazowsze to także lider pod względem wykorzystania funduszy unijnych.

Źródło: Informacja prasowa – Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego.

Jak wygląda sytuacja lokalna ?

Jeśli chodzi o sąsiednie gminy, przyglądając się inwestycjom typowo biznesowym, nie sposób nie docenić efektów pracy np. gminy Błonie czy Ożarów Mazowiecki gdzie wzdłuż starej strasy poznańskiej i dróg przyległych jak grzyby po deszczu rosną magazyny i centra logistyczne. Niewątpliwie, jest to możliwe głównie dzięki dobremu skomunikowaniu tych terenów ze starą „trasą poznańską”. W przypadku gminy Leszno jedyną sensownie wyglądającą lokalizacją pod tego typu inwestycje są tereny wzdłuż dróg wojewódzkich numer 579 (Leszno-Błonie) i 888 (Święcice – Zaborów). Z ostatniej dostępnej „Strategii Rozwoju Gminy Leszno” (ostatnie dostępne opracowanie na lata 2005-2014) wynika jednak, że takie plany rozwoju nie były brane pod uwagę, skupiając się w ostatecznie przyjętej strategii na wysokich walorach gleb w południowej części gminy i podkreślając ich typowo rolniczy charakter.

Fantastyczne wskaźniki Mazowsza są faktem. Czasem bywa to jednak również „pewnym problemem”. Stąd też zapewne dyskusja polityczna o wydzieleniu samej Warszawy i odcięciu jej od Mazowsza jako takiego. W Gminie Leszno jednym z problemów podnoszonych w trakcie rozmów o pozyskiwaniu zewnętrznych źródeł finansowania inwestycji są stosunkowo dobre wskaźniki średniego dochodu na mieszkańca i stosunkowo niski wskaźnik bezrobocia, co niestety negatywnie wpływa na ocenę przygotowywanych na poziomie naszej gminy wniosków.