Kanalizacja w Wyględach – uzasadnienie wyroku z lutego 2015 r.
2016-11-25Temat budzący wiele kontrowersji czyli kanalizacja obejmująca wieś Wyględy z oczyszczalnią ścieków w Zaborowie. Sprawa, która blokuje również docelowe wykonanie nawierzchni dróg w naszym rejonie.
Zgodnie z dokumentami zamieszczonymi na stronie Gminy Leszno w październiku 2016 r. Gmina ostatecznie przegrała spór z projektantem. W efekcie budżet na rok 2016 r. został obciążony kosztami projektu: 1,075 MPLN, 475 TPLN odsetek i 66 TPLN kosztów postępowania sądowego.
Dokumenty dostępne na stronie Gminy Leszno: http://www.leszno.bipgminy.pl/public/get_file_contents.php?id=270647
O co chodziło w sporze z wykonawcą i jak był on prowadzony ? Grupa Free Leszno udostępniła uzasadnienie wyroku Sądu Okręgowego w Warszawie XXVI Wydział Gospodarczy, sygn. akt XXVI GC 789/12 – pełna treść jest tutaj. Poniżej przedstawiam własne wnioski z analizy uzasadnienia wyroku:
O co z grubsza chodziło w sporze ? Jak wynika z uzasadnienia wyroku, spór koncentrował się wokół ilości nieruchomości planowanych do podłączenia, co wynikało z problemów związanych z przejściem kanalizacji po terenie dróg Wojewódzkich numer 580 i 888, a więc ulic Stołecznej i Kujawskiego. Zarząd Dróg Wojewódzkich konsekwentnie odmawiał na to zgody, w związku z czym projektowano część kanalizacji w tym rejonie po działkach prywatnych. W efekcie ilość planowanych podłączeń została ograniczona. Fragment uzasadnienia wyroku:
„Bezspornym jest także, iż fragmentu ul. (…) o długości 5,3 km powód nie mógł wykonać z przyczyn niezależnych od siebie i nieznanych (przynajmniej powodowi jako projektantowi) w dacie zawierania umowy. (…) odmawiał zgody na lokalizację kanalizacji w pasie drogi trzykrotnie w latach 2008 – 2010 i fakt ten był znany stronom, które podejmowały wysiłki by uzyskać zgody mieszkańców na lokalizację sieci na nieruchomościach. Ostatecznie wobec braku i tej kategorii zgód mieszkańców powód zaprojektował kanalizację z wyłączeniem tego fragmentu ulicy, jednak w taki sposób aby nadal spełniała wszystkie technologiczne założenia.”
Czy ilość podłączeń jest ważna ? To na co warto moim zdaniem zwrócić uwagę w uzasadnieniu to fakt, że o realizacji tego typu inwestycji wartej nie mniej niż kilkanaście milionów złotych, decyduje ostatecznie ilość gospodarstw domowych przyłączonych do systemu odbioru ścieków w trakcie jej realizacji. W tym obszarze rozważań istotne i niepokojące wydają się być niektóre twierdzenia zawarte w uzasadnieniu wyroku:
„Wątpliwe również pozostaje czy nawet mimo wykonania fragmentu ul. (…) o długości 5,3 km i ilości potencjalnych przykanalików w liczbie 88 pozwany realizowałby inwestycję. Rzeczywiście o rozpoczęciu i opłacalności przedsięwzięcia polegającego na budowie sieci kanalizacyjnej dla mniejszej niż zakładano liczby zainteresowanych mieszkańców decyduje ostatecznie gmina, która może uznać nieopłacalność bądź brak możliwości współfinansowania przedsięwzięcia, którego koszt to od kilkunastu do kilkudziesięciu milionów złotych, jednak od tej okoliczności nie może jednak być uzależniona zapłata wynagrodzenia za wykonaną przez powoda prawidłowo pracę projektową.”
Jak wygląda przyszłość tej inwestycji ? Na razie trudno powiedzieć … Na stronie gminy nie znajduję jeszcze żadnych informacji odnośnie planowania jej realizacji w Wieloletniej Prognozie Finansowej. Niepokojąco nastawia również ten cytat z uzasadnienia wyroku:
„Ponadto ostatecznie realizacja projektu okazała się dla gminy nieopłacalna, bowiem dla zadeklarowanych 422 mieszkańców koszty budowy ok. 50 km sieci przy wielomilionowych nakładach na realizację nie są efektywne. Świadek M. C. (2) podkreślała, iż gmina chciała realizować inwestycję z pożyczek lub środków unijnych, o które już obecnie nie może wystąpić. Podkreślała także, iż gmina oczekiwała zaprojektowania przykanalików a nie samych sięgaczy do nieruchomości.”
Są środki na dofinansowanie czy ich nie ma ? Jak donosi Stowarzyszenie Przyjaciół Gminy Leszno, w dalszym ciągu są dostępne środki PROW na realizację projektów wodno – kanalizacyjnych ale konkurs odnośnie Mazowsza kończy się już 5 grudnia 2016 r. Na dzień dzisiejszy mamy jednak sytuację, w której na realizację inwestycji nie ma zabezpieczonego finansowania, a sam projekt jest wg Gminy niekompletny. Pozostaje czekać na decyzje i działania w tej sprawie …