Smok, któremu na imię Smog …
2017-03-13Media donoszą od kilku tygodni o nietypowym „smoku”, któremu na imię jest Smog! Temat został podjęty również na lokalnych forach internetowych. Czy warto się bać ?
Co wiemy o naszym „smoku” ? Smog mierzymy ilością pyłów zawieszonych – wartość PM. Badane są głównie dwa rodzaje tych pyłów: PM2,5 oraz PM10 – odpowiednio do wielkości badanych cząstek.
W dyskusjach o jakości powietrza w naszej okolicy podawane są dane z dwóch ośrodków badających jakość powietrza. Pierwszym z nich jest stacja pomiarowa w Piastowie. Z tymi danymi możecie się Państwo zapoznać np. tutaj: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current/station_details/chart/488. Stacja w Piastowie bada obie wartości wskaźnika PM. Czy jest to jednak odczyt miarodajny dla naszej okolicy ? Moim zdaniem nie. Piastów, szczególnie w tej części w której zlokalizowana jest stacja pomiarowa, to w znakomitej większości zwarta zabudowa jednorodzinna. Znaczna jej część to budynki, które powstały kilkadziesiąt lat temu i siłą rzeczy w tym rejonie występuje zdecydowanie więcej punktów emisji zanieczyszczeń. Trzeba również pamiętać, że stacja jest oddalona od naszej wsi o dobre kilkanaście kilometrów.
Druga ze stacji pomiarowych znajduje się w miejscowości Granica, na obrzeżach Parku: http://powietrze.gios.gov.pl/pjp/current/station_details/info/466. Stacja nie mierzy jednak stężenia pyłów zawieszonych, choć bez wątpienia jej wyniki byłyby bardziej miarodajne dla badania sytuacji w naszej wsi.
Porównując pozostałe dane z tych dwóch stacji, widać kompletnie różne wyniki, co potwierdza tezę, że opieranie się na odczytach którejkolwiek z nich w ocenie sytuacji w naszym rejonie jest zwyczajnie bez sensu.
Kto jeszcze nie zna, zapraszam również do prywatnej, lokalnej stacji pogodowej w Lesznie, dostępnej pod adresem: http://pogoda.kampinos.waw.pl. Nie bada wprawdzie pyłów, ale pogodę podaje fajnie.
Myślę, że najlepszym czujnikiem „smoka” jest nasz nos ! Wniosek z analizy danych z obu stacji GIOS, który możemy skonfrontować z własnymi zmysłami: powietrze w otulinie parku jest zdecydowanie lepsze niż w wysoce zurbanizowanej części przedmieść Warszawy. Słowem, dobrze wybraliśmy miejsce do życia 🙂 !
Jeśli natomiast widzisz, że u sąsiada bucha czarny dym z komina, możesz polecić lekturę odnośnie technik spalania węgla i drewna: http://czysteogrzewanie.pl/jak-palic-w-piecu/jak-palic-czysto-weglem/ .
Z innych ciekawych punktów widzenia w sprawie smogu polecam również:
http://www.solidarnoscpkw.pl/index.php/artykuly-2017/1317-smog-histeria-na-zamowienie
http://www.kontrowersje.net/na_ekologii_zarabia_si_prawie_tak_dobrze_jak_na_dobroczynno_ci