Rankingi – gdzie jesteśmy jako gmina Leszno

Rankingi – gdzie jesteśmy jako gmina Leszno

2023-02-05 Wyłączono przez Artur Ligięza

Dyskusje „jak jest” przemykają gdzieś przez fora. Dużo w tym subiektywizmu. Z jednej strony wrodzona skłonność Narodu do narzekania, z drugiej brutalna propaganda, czy wręcz polityczny bełkot w imię własnych interesów. Szukając odpowiedniej perspektywy i merytoryki fajnie spojrzeć na rankingi, a nich poddać ocenie konkrente liczby.

Rzepa opublikowała ostatnio swój „Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” za rok 2022. Wybrałem sąsiednie gminy wiejskie i zebrałem ich wyniki – przyjmując takie zestawienie jako pewien punkt odniesienia umożliwiający ocenę. Wyniki przedstawiają się następująco.

rok 2022
Stare Babice14
Izabelin74
Leszno351
Kampinos936

W rankingu uwzględniono 1523 gminy wiejskie. W obecnym rankingu Gmina Leszno jakoś wygrzebała się z otchłani w jaką wpadła w rankingu 2021, kiedy to została umieszczona na… 967 pozycji 🙁 Nasi sąsiedzi ze Starych Babic „robią robotę”. GRATULACJE!

Ranking Rzepy (z tego co wiem / tak mi się wydaje) nie jest rankingiem „opłacanym”, bo na takie mam „alergię’. Oprócz rankingów Rzepy, obserwuję też rankingi Wspólnoty. W ostatnim dostępnym rankingu Wspólnoty oceniającym „Zamożność per capita 2021 (w zł)” czyli Ranking pt. „Najbogatsze samorządy w 2021 roku” nasza gmina zajęła bardzo wysokie 49 miejsce. Sąsiedzi ze Starych Babic zajęli natomiast 22 miejsce.

Jeśli chodzi o aktualny ranking Rzeczpospolitej, to z opisu tego rankingu wynika, że:

„Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” jest uznawany za jeden z najbardziej prestiżowych i wiarygodnych w Polsce. Od 18 lat redakcja „Rzeczpospolitej” ocenia dokonania lokalnych władz w Polsce, pozwala wyłonić i pokazać te samorządy, które najlepiej dbają o swój zrównoważony rozwój.

Zasady rankingu ustala niezależna Kapituła, której przewodniczy były premier RP prof. Jerzy Buzek. W jej skład wchodzą także przedstawiciele organizacji samorządowych, organizacji pozarządowych, władz publicznych oraz przedstawiciele redakcji „Rzeczpospolitej”.

Zgodnie z przyjętą przez Kapitułę metodologią, nasz ranking weryfikuje skuteczność działań władz samorządowych w kształtowaniu zrównoważonego rozwoju wspólnoty lokalnej, ujmowanego w strategicznych kategoriach: trwałości ekonomicznej, trwałości środowiskowej, trwałości społecznej oraz w zakresie jakości zarządzania.”