Kanalizacja nie dla nas. Uwagi do koncepcji w trybie konsultacji społecznych.

Kanalizacja nie dla nas. Uwagi do koncepcji w trybie konsultacji społecznych.

2021-02-25 Wyłączono przez Artur Ligięza

Trwa dyskusja w zakresie koncepcji oczyszczalni ścieków w Gminie Leszno. Dużo emocji budzi wskazana lokalizacja. Mnie jednak bardziej martwi brak założeń odnośnie naszej części gminy, czy wręcz wynikająca z koncepcji logika odcięcia nas nie tylko od planowanej sieci kanalizacji, ale wręcz od marzeń na przyszłość w tym zakresie. W dyskusjach publicznych brakuje jakiegokolwiek głosu radnych i sołtysów z naszego rejonu (sołectwa Zaborów, Wyględy, Wólka, Wiktorów, Feliksów, Wąsy Kolonia i Wąsy Wieś). Warto pochylić się nad tematem, bo próba opracowania spójnej koncepcji i wizji rozbudowy sieci kanalizacyjnej już trafiła na grunt sporu sądowego z ekspertami, którzy przygotowywali te założenia.

Przyjęcie przedstawionej koncepcji, w świetle braku kompleksowej koncepcji skanalizowania gminy, jest pozbawione sensu, logiki i fundamentalnych założeń biznesowych. Będzie to inwestycja wadliwie przygotowana już na poziomie przyjęcia podstawowych założeń, niezbędnych do jej prawidłowej realizacji. 

Poprzednia próba budowy oczyszczalni w Zaborowie i rozbudowy sieci dla wschodniej części gminy, w poprzednich latach naraziła gminę na koszty dochodzące do 2 MPLN bez jakichkolwiek zauważalnych efektów, kończąc się jedynie przegranym sporem sądowym z projektantem. Na chwilę obecną inwestor posiada jeszcze gorzej opracowane założenia lub nie posiada ich wcale. Istnieje uzasadnione ryzyko, iż przyjęcie opracowanej koncepcji, wraz z planami inwestycyjnymi zagospodarowania terenów wcześniej wskazywanych jako przeznaczone pod oczyszczalnię ścieków w Zaborowie, koncepcja z założenia odcina na kolejne kilkanaście lat całą wschodnią część gminy od systemu kanalizacji, wręcz uniemożliwiając jej skanalizowanie. Pod znakiem zapytania stoi również możliwość pokrycia aktualnego zapotrzebowania na oczyszczanie ścieków, nie mówiąc o braku jakichkolwiek założeń do perspektywicznego planowania tej inwestycji.

Na chwilę obecną Inwestor nie zgromadził podstawowych założeń odnośnie strategii rozbudowy sieci, w szczególności: brak jest przeanalizowanych założeń odnośnie technicznych aspektów sieci (grawitacyjna lub ciśnieniowa), brak analizy odnośnie bilansu ściekowego dla całej Gminy Leszno, brak analizy bilansu i struktury ścieków od podmiotów komercyjnych, sprzeczne dane odnośnie posiadanej i obsługiwanej sieci, niespójne i nielogiczne dane na poziomie wydajności oczyszczalni, oraz rezygnacja Inwestora z przeprowadzenia analizy lokalizacyjnej dla oczyszczalni.

Uzasadnienie

  1. Brak docelowej wizji rozbudowy sieci, który powinien być punktem wyjściowym do przyjęcia docelowej wydajności oczyszczalni i założeń technicznych oraz biznesowych.
  2. Wg opinii ekspertów, wcześniej planowana oczyszczalnia w Zaborowie, która miała przyjąć ścieki z sołectw: Zaborów, Wyględy, Wólka, Wiktorów, Feliksów, Wąsy Kolonia i Wąsy Wieś miała mieć wydajność nie mniejszą niż 12.000 RLM przy przepustowości dobowej na poziomie 1.440 m3 na dobę (tylko wschodnia część gminy, której temat obecnie jest kompletnie pomijany w dyskusji o oczyszczalni!). Obecnie planowana docelowa wydajność oczyszczalni w Lesznie wynosi zaledwie 1.600 m3/d, przy wydajności w pierwszym etapie zaledwie 800 m3/d.
  3. Przyjęta wydajność oczyszczalni w Lesznie na poziomie pierwszego etapu tj. 800 m3/d wydaje się być stanowczo za niska. Już w 2017 roku Miejska Oczyszczalnia Ścieków w Błoniu odebrała i oczyściła ścieki komunalne z gminy w Lesznie w uśrednionej ilości 785 m3/d. 
  4. Oczyszczalnia Gminy Stare Babice: wydajność wzrosła pięciokrotnie na przestrzeni pierwszych 10 lat (Lata 1996-2006) i 10 krotnie na przestrzeni 20 lat (1996-2016). Z początkowej wydajności 600 m3 na dobę, obecnie jest to 6.000 m3 na dobę. Mówimy o gminie, którą zamieszkuje około 18T mieszkańców. Dla porównania ilość mieszkańców Gminy Leszno oscyluje wokół 10T. Planowana wydajność docelowa oczyszczalni w Lesznie na poziomie 1.600 m3/d wydaje się być stanowczo zbyt niska, bądź z założenia zakłada brak rozbudowy sieci.
  5. W koncepcji przyjęto rezerwę w docelowej wydajności oczyszczalni na potrzeby podłączenia obiektu o nazwie „Osiedle Julinek”. Istniej podejrzenie, że chodzi o podłączenie podmiotu prowadzącego działalność w Julinku. Jak wynika z uzasadnienia przegranego przez gminę sporu sądowego, podstawą w określaniu wizji rozwoju sieci (której nie opracowano) winna być kalkulacja biznesowa w której o możliwości podłączenia i kierunkach rozbudowy sieci, powinna decydować ilość możliwych podłączeń, potencjał podłączeń na trasie i zwykła logika biznesowa.
  6. Trudno zrozumieć, dlaczego planowane jest skanalizowanie „Osiedla Julinek”, co wymaga przeprowadzenia kanalizacji przez teren leśny i nie zamieszkały, a nie planuje się rezerwy na podłączenie nawet głównych obiektów użyteczności publicznej np. Szkoły Podstawowej i Przedszkola w Zaborowie. 
  7. Prawdopodobnie Inwestor nie posiada prawidłowo zinwentaryzowanego majątku wod-kan. Wg dostępnych danych 2015 roku posiadaliśmy 25,9 km sieci oraz 33,8% podłączonych do sieci mieszkańców – wg danych zawartych w „Programie Ochrony Środowiska” obowiązującego do roku 2020. Wg danych podanych w obecnej Strategii naszej gminy, w 2015 roku wartości te podano jako 22,4 km sieci oraz 29,5% podłączonych do sieci mieszkańców. Niespójność danych oczywista.
  8. Kwestia lokalizacji samej oczyszczalni nie została poddana analizie porównawczej i kosztowej z innymi możliwymi lokalizacjami. Wskazana lokalizacja zdaje się być poważnym ograniczeniem dla jakiegokolwiek dalszego rozwoju tego obiektu, choć wydaje się najłatwiejsza i najszybsza w realizacji. W szczególności nie analizowano możliwości pozyskania gruntów np. z KOWR (w tym również za zasadzie braku odpłatności, np. w formie darowizny).

Artur Ligięza
Mieszkaniec wsi Wyględy
Praktyk w zakresie prowadzenia projektów biznesowych i inwestycyjnych
Więcej o mnie tutaj